خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

«غلو»؛ ابزاری برای اتهام‌زنی وهابیت به شیعه

سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 12:00
منتشرشده در اخبار

گروه حوزه‌های علمیه: استاد تفسیر حوزه علمیه قم با انتقاد از تفکرات غلوآمیز گفت: متاسفانه غلو در مورد ائمه(ع) به ویژه امام علی(ع)، سبب شده است تا وهابیت افکار آنان را مستمسکی برای تهمت به شیعه قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله هادوی تهرانی روز ۲۹ خرداد ماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه اسراء به آیات ۴۹ تا ۵۲ اشاره کرد و گفت: این آیات به مسئله معاد اشاره دارد.

وی با اشاره به استبعاد کفار در خلق و بعث بعد از مرگ تصریح کرد: خداوند در این آیات استدلال آورده است که آیا کسی که انسان را وقتی عدم بود خلق کرد برای او خلق مجدد بعد از سیر تحولات مادی، پوسیده و استخوان شدن سخت‌تر است.

وی افزود: خلق مجدد و معاد از اصل خلقت آسان‌تر است ولی کفار از روی استکبار این استدلال عقلی و برهانی را رد می‌کند و می‌گویند قیامت چه زمانی رخ می‌دهد؟ که خداوند نیز فرمود که چه بسا نزدیک است.

وی افزود: کل عالم ماده و ابعاد آن که زمان در آن وجود دارد در مقایسه با آخرت بسیار کوچک است همان طور که خورشید و ستارگان نیز در مقایسه با کهکهشان راه شیری بسیار کوچک هستند. همچنین زمان بر روی زمین در مقایسه با زمان در روی کرات دیگر که میلیاردها سال پیش از بین رفته‌اند ناچیز است.

این استاد تفسیر بیان کرد: انسان ممکن داست قرنها مرده باشد ولی وقتی از قبر بر می‌خیزد به تعبیر قرآن این مدت مانند خواب چند  دقیقه و ساعت بوده است.

وی با بیان اینکه همه بنده خدا هستند البته برخی مطیع و برخی عاصی اظهار کرد: قرآن فرموده است که ای پیامبر(ص) به بندگان مؤمن بگو در سخن گفتن به بهترین وجه سخن بگویید زیرا با بد حرف زدن دیگران رنجش می یابند و میان شما دشمنی ایجاد می شود.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: این توصیه مربوط به همه زمان‌ها و مکان هاست و در شأن نزول آن آمده که چون این آیات در مکه نازل شده خطاب آن به مؤمنانی است که تحت فشار کفار و در اقلیت هستند.

  وی افزود: خداوند به بهشتی یا جهنمی بودن انسان ها آگاه است و مردم بیخود نباید در این زمینه قضاوت داشته باشند زیرا به تعبیر قرآن ما فقط از ظاهر دنیا آگاه هستیم و این در حالی است که اگر خداوند بخواهد کسی را از عذاب نجات می دهد البته مشیت الهی، تابع اراده انسان است و این ما هستیم که خودمان را از رحمت خدا بی بهره و گرفتار عذاب و یا سبب جلب رحمت الهی می شویم.

هادوی تهرانی عنوان کرد: کافی است انسان همین مقدار اعمالی که انجام می دهد برای رضای خدا انجام دهد و اهل بهشت باشد بنابراین به ظاهر افراد نمی توان قضاوت کرد.

وی گفت: وهابیون بسیاری از حرف‌هایی را که به شیعه نسبت می‌دهند برگرفته از نسبت‌های غلات به بزرگان شیعه است که شبیه آن را مسیحیان می گویند؛  یکی از عقاید این غلات این است که می گویند چون امام علی(ع) عبادات و روزه داری زیادی داشته است دیگر نیازی نیست ما روزه بگیریم و به همین دلیل در ماه رمضان فقط در حد دو سه روز روزه داری می کنند.

این استاد تفسیر حوزه بیان کرد: توسلی که ما در شیعه داریم از نوع شرک نیست زیرا ما برای اهل بیت(ع) قدرت مستقل قائل نیستیم و آنان را پرستش نمی کنیم و از حیث ابتغاء وسیله برای تقرب الهی، توسل می کنیم.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

-----------------------

لینک مرتبط: ایکنا