خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

اسراف نقطه مقابل شکر و بهره برداری نادرست و افراطی از نعمت ها است

چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 14:23
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، امروز، ۲۳ اردیبهشت‌ماه هادوی تهرانی با اشاره به شب قدر گفت: اگر در طول سال خود را آماده نکنیم، در یک شب ناگهان ممکن است اتفاق خاصی برای ما رخ ندهد. البته استثنا همیشه وجود دارد، ولی اگر می‌خواهیم بهره بهتری ببریم، باید قلب خود را برای بهره بردن از فیوضات این شب‌ها آماده کرده باشیم.
وی در ادامه تفسیر سوره شعراء اظهار کرد: در این سوره داستان قوم ثمود در ادامه داستان نوح و ابراهیم مطرح می‌شود که فصل مشترک آنان تکذیب نبی و رسول الهی بوده است؛ حضرت صالح(ع) هم مانند دیگر انبیاء قومش را دعوت به سوی خدا کرد و فرمود که تقوا پیشه کنید و مرا اطاعت کنید و من از شما اجر و مزدی نمی‌خواهم.
وی اضافه کرد: در مورد پیامبر اعظم هم این تعبیر در قرآن به کار رفته است و خود خداوند پاداش او را مودت فی القربی قرار داده است؛ امروز شب نوزدهم ماه مبارک و شب قدر است؛ البته داستان شب قدر و داستان ضربت خوردن امام دو مطلب جداگانه است، ولی تقدیر الهی در این بود که امام در چنین شبی ضربت بخورند.
هادوی تهرانی با بیان اینکه این مسئله فرصتی برای مودت و محبت به امام علی(ع) و بهره‌گیری برای شب قدر است، افزود: حضرت صالح همان بیان نوح و هود و ... را داشت؛ خطاب به قومش گفت که آیا شما هر کاری خواستید می‌کنید و تصور می‌کنید هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد و کرونا و سیل و زلزله و ... نمی‌آید.
وی افزود: قوم او در جنات و عیون یعنی باغ‌ها و چشمه‌ها، زراعت‌ها و نخل (در اینجا به خاطر اهمیت نخل آن را از زراعت جدا آورده است)، و هضیم(وَزُرُوعٍ وَنَخْلٍ طَلْعُهَا هَضِيمٌ) متنعم بودند؛ بیشتر مفسران به تفسیری که زجاج کرده تمایل نشان داده‌اند و او هم در هم تنیدگی معنا کرده و برخی هم گفته‌اند به معنای نرم و گوارایی آن خرما هست. اگر هضیم به معنای گوارا باشد ناظر به کیفیت و اگر در هم تنیده باشد ناظر به کمیت است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه با اشاره به آیه «وَتَنْحِتُونَ مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا فَارِهِينَ» با بیان اینکه قوم صالح، خانه‌هایی در دل کوه درست می‌کردند و در این نعمات متنعم و در رفاه بودند، ولی صالح به آنان هشدار داد که مرا اطاعت کنید و تقوا داشته باشید و به این نعمت‌ها دل نبندید و و از فرمان افراط‌گران پيروى نکنید.
اسراف نقطه مقابل شکر است
وی با بیان اینکه اسراف نقطه مقابل شکر و بهره نادرست از نعمات و افراط کردن است، افزود: خداوند نعمات را به انسان داده تا او توجه به اطاعت و بندگی خدا داشته باشد؛ بلایی که امروز هم در جهان وجود دارد و برای آن چشم و هم چشمی می‌شود؛ ما حسرت افراد صادق و امانتدار و مومن را بیشتر می‌خوریم یا افراد پولدار و صاحب شهرت و مقام را.
هادوی تهرانی اضافه کرد: امروز امکانات زیاد و ثروت بی‌شماری در برخی مناطق دنیا و کشورها جمع شده که به خاطر ظلمی است که به مناطق دیگر صورت گرفته است، زیرا وقتی در جایی تمرکز ثروت صورت گرفت، یعنی از جای دیگر کم شده است؛ البته همین کشورهای به ظاهر ثروتمند و قدرتمند، امروز دچار گرفتاری‌های زیادی هستند.
استاد حوزه علمیه اظهار کرد: در سال دوهزار میلادی در گفت‌وگو با خبرنگار «یو.اس‌.ای تودی» گفتم که تا ده سال دیگر هیمنه آمریکا شکسته خواهد شد و دیگر این موقعیت را نخواهد داشت؛ آن خبرنگار به شدت منقلب شد و رنگش تغییر کرد؛ امروز ده سال از آن زمان می‌گذرد و آمریکا دیگر آن کشوری نیست که خیلی‌ها علاقه و آرزو داشتند به آنجا سفر و در آن زندگی کنند.
وی افزود: بزرگترین جوایزی که در اروپا برای مسابقات داده می‌شد، بلیت سفر به آمریکا بود و آمریکا ابهتی داشت که وقتی تیم فوتبال آن به سوئد رفت، برای گرفتن عکس با یک بازیکن فوتبال این کشور(این کشور تازه در عرصه فوتبال ضعیف است) چه غوغایی در خیابان‌های استکهلم و در میان جوانان سوئدی برپا شد.
ولی امروز آن هیمنه هر روز دچار آسیب‌هایی می‌شود که خودشان باعث و بانی آن هستند؛ بنیانگذاران آمریکا با چه ادعاهای بزرگی این کشور را ایجاد کردند، ولی واقع آن است که دنبال قدرت و تسلط بر دنیا و ایجاد فساد بودند و طبق آیات برشمرده شده، سرنوشت همه مفسدین نابودی است.
هادوی تهرانی با بیان اینکه مقبره حضرت صالح در نجف اشرف و نزدیک قبر امام علی(ع) است و آیت‌الله آصفی مقبره هود و صالح را در آنجا احیاء کرد و خودشان هم در آنجا دفن شدند، اظهار کرد: کوهی که شتر و ناقه صالح بیرون آمد، همان کوهی بود که قوم ثمود در آنجا بت‌پرستی می‌کردند؛ البته این شتر، آیه و معجزه الهی بود.صالح به قومش گفت که آب موجود، یک روز برای آن ناقه و یکروز هم برای شما خواهد بود؛ در روایات بیان شده که شیر این ناقه آن‌قدر بود که همه قوم می‌خوردند و سیر می‌شدند.
استاد حوزه علمیه تصریح کرد: صالح فرمود آسیبی به این شتر نزنید تا دچار عذاب نشوید، ولی آنها مدتی رعایت کردند و بعد او را کشتند، در حالی که باید قدردان این نعمت باشند؛ به آنان خطاب شد که سه روز برای توبه فرصت دارند وگرنه عذاب خواهد آمد؛ نشانه عذاب هم این بود که روز اول صورتشان زرد، روز دوم، صورتشان سرخ و روز سوم هم سیاه می‌شود. ولی باز خدایان خود را رها نکردند.
وی اضافه کرد: افرادی که نمی‌گذارند مردم هدایت شوند، مانع شدند تا مهلت آن قوم تمام شد و صیحه‌ای آمد که باعث بلای عظیم بر آنان شد.