خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

اعتقاد شیعه در توسل به ائمه(ع) عین توحید است/ پرهیز سخنان عوامانه در مورد ائمه(ع)

چهارشنبه, 31 خرداد 1396 ساعت 12:00
منتشرشده در اخبار

گروه حوزه‌های علمیه: استاد تفسیر حوزه علمیه با بیان اینکه باید از رفتارها و سخنان عوامانه و غلوآمیز در مورد ائمه(ع) پرهیز شود گفت: اعتقاد ما در توسل به ائمه(ع) عین توحید است و هیچ ربطی به شرک ندارد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله هادوی تهرانی استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم روز ۳۰ خردادماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه اسراء گفت: نفی شرک در آیات متعددی از قرآن بیان و از این گناه به ظلم عظیم به عنوان ذنبی که بخشیده نمیشود تعبیر شده است.

وی افزود: براساس آیات قرآن کریم مشرکان در توحید خالقی مشکلی نداشتند بلکه مشکل آنان در توحید ربوبی بوده است به همین دلیل وقتی سخن از معاد به میان می‌آید در خلق مجدد تردید می‌کنند.

هادوی تهرانی تصریح کرد: شرک پذیرش قدرت مستقلی سوای از قدرت خداوند است در حالی که قرآن فرموده است خود این ها قدرت ها و چیزهای که مشرکان آلهه می دانستند همگی قدرتشان تحت هیمنه قدرت الهی است.

این استاد حوزه با اشاره به بحث توسل در شیعه بیان کرد: ما به ائمه و حضرت عباس(ع) و بزرگان دیگر توسل می جوییم ولی این توسل به معنای قائل شدن  قدرت مستقل برای این بزرگواران نیست حتی پیامبر هم بدون قدرت خدا هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.

هادوی تهرانی عنوان کرد: اعتقاد ما بر این است که ائمه و پیامبر در زیر قدرت خدا برای ما کارهایی انجام می دهند و این به معنای شرک نیست از طرفی ما اهل بیت را نمی پرستیم به همین دلیل وقتی جماعتی به پیشواز امام آمدند و خواستند در پیش پای ایشان سجده کنند امام علی(ع) به شدت منع فرمودند.

وی افزود: عتبه بوسی نیز از باب احترام وتبرک است اما برخی به سجده می روند که این سجده کار غلط و حرام است ضمن اینکه ایجاد مزاحمت برای سایر مردم زائر نیز دارد.

هادوی تهرانی عنوان کرد: البته سجده به غیر قبله در غیرنماز واجب و برای خدا جایز است در حالی که وهابیت این مسئله را قبول نمی کنند ولی اگر سجده باعث ایجاد توهم سجده به غیرخدا شود مانند آنچه برخی مواقع از روی نا آشنایی توسط برخی در مشاهد مشرفه رخ می دهد حرام است زیرا باعث سوء استفاده وهابیت و دشمنان از این مسئله برای تحقق اتهام شرک به شیعه می شود.

این استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم بیان کرد: دورشدن از علما و مفاهیمی که در مدارک اصلی وجود دارد باعث ایجاد این مسایل و برخی کارهای عجیب می شود مانند این که برخی استدلال می کنند که چون قبله ما اهل بیت است نماز به سمت مزار آنان صحیح است در حالی که این مسئله شرک است.

وی افزود: صدا و سیما یک تریبون گسترده است و هر کسی که اسم او طلبه است نباید در این تریبون هر چیزی می خواهد بگوید؛ کسانی هستند که سواد علمی لازم را ندارند و از این تریبون حرف های نادرستی به عنوان کارشناس مذهبی می گویند.

هادوی تهرانی بیان کرد: مصادر شیعه مشخص است و در درجه اول قرآن و در ذیل آن معارف اهل بیت(ع) است بنابراین اعتقادات صحیح شیعه هیچ شباهت و ربطی به شرک ندارد و بهترین تفسیر توحید است و اگر در عوام ما و یا فرقه هایی از شیعه انحرافاتی وجود دارد ربطی به شیعه اثنی عشری ندارد.

وی افزود: ابن تیمیه مطالب همین فرقه ها و برخی کارهای عوامانه را مبنای اتهام زنی به همه شیعیان قرار داده اند؛ مثلا سجده بر تربت را شرک می دانند در حالی که ما بر خاک و در برابر خدا سجده می کنیم البته در روایات ما وارد شده که تربت ارزش ویژه دارد و از باب فضیلت بر خاک قبر امام سجده می کنیم.

استاد حوزه گفت: داعش در حالی که خود را مسلمان می داند به همین گمان که شیعه مشرک است  دست به جنایات عجیب و غریبی در کشورهای اسلامی مانند عراق می زند و  تبلیغات دشمنان که دائما صورت می گیرد و رفتارهای عوامانه دوستان نادان دست به دست هم داده و سبب این مسئله است.

هر نوع تفسیری از اهل بیت که ایشان را از انسان بودن خارج کند باطل است؛ اینکه کسی بگوید ائمه بشر نبودند بلکه لباس بشری بر تن کرده بودند در حالی که این حرف کاملا خلاف قرآن است.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

--------------------------

لینک مرتبط: ایکنا