خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

اعتکاف فرصتی برای فراغت از گرفتاری های روزمره است

چهارشنبه, 23 فروردين 1396 ساعت 11:04
منتشرشده در اخبار

شفقنا- آیت الله هادوی تهرانی با بیان اینکه اعتکاف ماه رجب بیشتر اهمیت داده شده است، گفت: اعتکاف فرصتی برای فراغت از دنیا و گرفتاری های روزمره و کمی توجه یشتر به خداست.

به گزارش شفقنا، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در جلسه تفسیر سوره انبیا با تبریک میلاد حضرت علی(ع) به اهمیت اعتکاف رجبیّه اشاره کرد و اظهار داشت: در حالی اعتکاف ماه رجب دارای اهمیت است که شاید اعتکاف دهه آخرماه مبارک رمضان اهمیتش از ایام البیض رجب در روایات بیشتر باشد ولی به هر حال اعتکاف سنتی است چه در ماه مبارک رمضان و چه ماه رجب.

او افزود: کسانی که آمادگی دارند، اعتکاف فرصتی برای فراغت از دنیا و گرفتاری های روزمره و کمی توجه یشتر به خداست. یک سری از احکامش شبیه احکام حج است از این جهت و در واقع تمرین و فرصتی است برای کسانی که توفیق حج ندارند و این حالت و شرایط را تا حدی درک کنند.

هادوی تهرانی با بیان اینکه اقرار به ضعف، امکان اجابت بیشتر را فراهم می کند، گفت: البته باید به موانع استجابت دعا هم توجه کرد؛ بالاخره دل هایی که می شکنیم، بعضی از حدوداتی را که رعایت نمی کنیم، اینها اثرات وضعی دارد، بخشی از گرفتاری های ما مربوط به اینها است که ما کارهایی می کنیم فکر می کنیم کارمان درست است درحالیکه اینطور نیست.

او با اشاره به درپیش بودن انتخابات ابراز داشت: انتخابات همیشه باعث نگرانی ماست ؛ مبادا دوباره جریاناتی اتفاق بیافتد که نتیجه اش غباری بشود به چشم نظام.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه سبحان الله از اذکار مهم محسوب می شود؛ بیان داشت: سبحان الله در واقع یکی از اذکاری است که زیاد مورد تاکید واقع شده است شاید بعضی جهاتی که از بقیه اذکار بیشتر مورد تاکید واقع شده اینکه با این ذکر می خواهد اینکه خدا بچه ای داشته باشد یا همراه او الهی باشد را نفی کند.

او افزود: ما می گوییم خدا منزه است از چیزهایی که انسانها وصف می کنند البته تصوراتی که ما داریم در حد فهم خودمان است . امام(ره) می فرمود: شما حقایق را انکار نکنید، انکار حقایق باب حقایق را بر شما می بندد. حالا اینکه انسان باور کند حقیقتی است همین انشاالله منشا نجات است.

هادوی تهرانی خطاب به معتکفین توصیه کرد: سبحان الله را سه روز ایام البیض مدام تکرار کنند و ورد زبان آنها شود و اگر توفیق اعتکاف نبود، این ذکر را تمرین کنند.

او تصریح کرد: اگر کسی این سبحان الله را گفت و به همین معنای منزه بودن خدا از همه عیوب، نقص ها توجه پیدا کرد، همین سوءظن هایی که ما به خدا داریم را برطرف می کند.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

-----------------------

لینک مرتبط: شفقنا