خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

امروز هم برده‌داری مدرن از سوی شرکت‌های بزرگی در برخی کشورها در حال انجام است

دوشنبه, 22 دی 1399 ساعت 08:14
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، ۱۷ دی‌ماه در ادامه مباحث تفسیری سوره نور، گفت: در این سوره، احکام مختلفی در مورد روابط زن و مرد و حکم محرم و نامحرم بیان شده و در آیه ۳۳ «وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَالَّذِينَ يَبْتَغُونَ الْكِتَابَ مِمَّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ فَكَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِيهِمْ خَيْرًا وَآتُوهُمْ مِنْ مَالِ اللَّهِ الَّذِي آتَاكُمْ وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاءِ إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَمَنْ يُكْرِهْهُنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِنْ بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَحِيمٌ» هم به نکاح اشاره کرد؛ در ادامه به عقد مکاتبه که بین عبید و اماء و صاحب او نوشته می‌شود، اشاره دارد.

وی افزود: بخش انتهایی این آیه مجدداً بحثی درباره کنیزان دارد و فرموده است که کنیزان خود را مجبور به زنا نکنید «وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاءِ» تا مثلاً از این طریق مال و ثروتی به دست آورید، اگر آنها اهل صیانت و حفاظت از خودشان هستند.  

استاد حوزه علیمه اضافه کرد: این آیه بیانگر آن است که ظاهراً موالی، کنیزان خود را وادار به زنا می‌کردند تا از این طریق پولی به دست آورند و این مسئله در آن زمان رواج داشته است؛ البته اگر خود آنها اراده تحصن و حفظ خود را نداشته باشند، خود بخود اکراه برطرف می‌شود؛ البته آیه در صدد بیان حکم حرمت زنا نیست، بلکه کاری که موالیان می‌خواستند با عبید و اماء بکنند را زیر سؤال برده است.

آیت‌الله هادوی تهرانی تصریح کرد: ظاهراً در آن دوره این توهم وجود داشته که عبید و اماء جز املاک فرد هستند. درست مانند اینکه فردی، حیوانی دارد؛ اینها کنیزان را به افراد دیگر می‌دادند و اجرت المثل آن را می‌گرفتند، ولی قرآن این مسئله را زیر سؤال برد.

استاد سطح عالی حوزه علمیه اظهار کرد: در ادامه آیه، خداوند به کنیزان وعده داده و فرموده است که اگر آنها شما را وادار کردند، تصور نکنید مرتکب گناهی شده و جهنم می‌روید و خدا غفور و رحیم است «وَمَنْ يُكْرِهْهُنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِنْ بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَحِيمٌ» و بار این گناه  بر دوش موالی است.

برده‌داری مدرن
آیت‌الله هادوی تهرانی تصریح کرد: تصور نکنیم این برده‌داری صرفاً در گذشته بوده است، بلکه امروز هم برده‌داری مدرن از سوی شرکت‌های بزرگی در برخی کشورها در حال انجام است و دختران و زنان را می‌دزدند یا از فقر آنها سوء استفاده می‌کنند و به وادی فحشاء می‎کشانند؛ آن هم به بهانه اینکه وجه اندکی به آنها بدهند. 

وی افزود: البته بهانه اولیه آنها استفاده جنسی نیست، بلکه به عنوان مدل عکاسی و مدلینگ لباس و ...آنها را وارد این عرصه می‌کنند و در تبلیغات گسترده آنها را معرفی کرده و زنان را در این شرکت‌ها به شدت تحت فشار قرار می‌دهند تا بدنش را در سایز دلخواه آنها تنظیم کنند.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: یکی از زنانی که بعداً توبه کرد و مسلمان شد، گزارش وحشتناکی از رفتار مدیران این شرکت‌ها با این زنان ارائه کرد؛ ظاهر این دختران و زنان آن است که لباس گران‌قیمت می‌پوشند و به ظاهر شهرتی دارند، اما در حقیقت وضعی بدتر از بردگان صدر اسلام و قبل و بعد از آن دارند و مانند حیوانات سیرک آن‌قدر شکنجه می‌شوند تا نظر دیگران را جلب کنند و به مدل مد نظر آنان بدل شوند.

برده‌داری سنتی و مدرن در آمریکا
آیت‌الله هادوی تهرانی اضافه کرد: معمولاً این دختران و زنان را با تعهدات سنگین مالی و حقوقی پایبند می‌کنند تا جرئت نکنند نافرمانی کنند؛ البته در کنار این مسئله ظاهراً در برخی ایالت‌های آمریکا هنوز هم برده‌داری وجود دارد و این کار آزاد است و برخی مبلغان ما که به برخی کشورهای عربی رفته‌اند، گزارش می‌کردند که برده‌داری سنتی در آنجا وجود دارد.

استاد سطح خارج حوزه علمیه اضافه کرد: همچنین مواردی را شاهد بوده‌ایم که زنان و دختران زیبای برخی کشورها را به عربستان به عنوان کنیزی برده‌اند، بنابراین اشکال سنتی برده‌داری هم منسوخ نشده و برده‌داری مدرن هم بدتر از آن وجود دارد، آن هم در برخی کشورهای پیشرفته که مدعی حقوق بشر و برابری حقوق زن و مرد هستند.