خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

انتخابات یکی از موارد مهم امتحان الهی است که بسیاری افراد در آن مردود می‌شوند

شنبه, 10 آبان 1399 ساعت 13:33
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، امروز، هفتم آبان‌ماه در ادامه تفسیر سوره نور به آیه ۱۳ «لَوْلَا جَاءُوا عَلَيْهِ بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَإِذْ لَمْ يَأْتُوا بِالشُّهَدَاءِ فَأُولَئِكَ عِنْدَ اللَّهِ هُمُ الْكَاذِبُونَ»، اشاره کرد و گفت: شیخ طوسی تفسیری از جبایی در تبیان نقل کرده که آیه مربوط به داستان عایشه و قصه افک است؛ خداوند فرموده است که اینها(کسانی که به عایشه تهمت زدند) در نزد خداوند دروغگو هستند، یعنی چنین چیزی اتفاق نیفتاده است، لذا تکذیب شدند.
وی اضافه کرد: کسی که احتمال بدهد این افراد راست گفته‌اند، در واقع اخبار خدا را رد کرده است؛ جبایی گفته است البته اگر در غیر مورد افک، عایشه در دوران‌های مختلف نسبت زنا به فردی داده شود و فرد نسبت‌دهنده نتواند چهار شاهد بیاورد، معلوم نیست که فرد مورد اتهام مرتکب چنین گناهی نشده باشد.
آیت‌الله هادوی تهرانی با بیان اینکه شیخ طوسی گاهی اقوال مفسران را آورده و نقد نکرده است، اظهار کرد: در اینجا وی تمایل به قول جبایی داشته است، لذا سخن جبایی را رد نکرده است، اما بنده معتقدم این برداشت اشتباه است؛ خداوند در اینجا مسئله حقوقی و فقهی بیان کرده است؛ یعنی وقتی نسبت زنا داده شد، باید ۴ شاهد عادل آورده شود وگرنه فرد، دروغگو هستند.
استاد سطح عالی حوزه با بیان اینکه قرآن کریم کتاب هدایت است و نه حقوق و تاریخ، عرفان و کلام و علوم دیگر، افزود: به همین دلیل قرآن تبویب ندارد و چینش براساس مباحث نیست، بلکه گاهی یک نکته تاریخی بیان کرده و بعد از آن به موضوع فقهی می‌پردازد یا نکته اخلاقی و ... را بیان می‌فرماید. لذا چینش قرآن قابل مقایسه با کتب بشری نیست و زیبایی قرآن هم به همین است.
وی اضافه کرد: قرآن برای کسانی که تخصصی هم ندارند، جذاب است و هرکسی قدری انس با آن داشته باشد، ارتباط برقرار می‌کند و لذت می‌برد، به شرط آن که اهل تقوا باشد.
انتخابات؛ امتحانی که بسیاری مردود می‌شوند
آیت‌الله هادوی تهرانی با بیان اینکه در ماجرای افک برخی از مؤمنان دچار انحراف شدند و از هوای نفس خود تبعیت کردند، گفت: هر وقت به انتخابات نزدیک می‌شویم، نگرانی‌ها بیشتر می‌شود، زیرا گرفتاری ما در انتخابات خیلی زیاد است؛ یکی از موارد مهم امتحان، انتخابات است که خیلی‌ها در آن مردود می‌شوند.
استاد حوزه علمیه با اشاره به آیه ۱۴ سوره «وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ لَمَسَّكُمْ فِي مَا أَفَضْتُمْ فِيهِ عَذَابٌ عَظِيمٌ»، بیان کرد: آیه فرموده خدا مهربان است و اگر فضل و رحمت او نبود شما گرفتار عذاب عظیمی می‌شدید، ای کاش همین آیه را می‌فهمیدیم و به آن عمل می‌کردیم. الان تهمتی به فردی زده می‌شود و بقیه بر آن حاشیه می‌زنند و می‌گویند اگر چیزکی نباشد، مردم چیزها نگویند و بلافاصله در جامعه شیوع می‌یابد که این مسئله در شأن جامعه اسلامی نیست.
وی افزود: فضل و رحمت خداست که با همه نقص‌هایی که داریم، ما را حفظ می‌کند و فرصت می‌دهد تا بیدار شویم. البته اگر خودمان را به خواب نزده باشیم. امروز جامعه و انقلاب و نظام ما را خدا در شرایط بسیار سخت و بحران‌ها حفظ کرده است، اما واقعاً ما چقدر لیاقت داشتیم، لذا باید عبرت بگیریم و بیدار شویم، نه اینکه خودمان را به خواب بزنیم.
وی تأکید کرد: در آفرینش، حساب و کتاب و جزا و پاداشی هست و قوانینی بر عالم حاکم است که اگر از آن منحرف شدیم، سرنوشتمان متفاوت خواهد شد.