خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

انتقاد آیت‌الله هادوی تهرانی از رویکرد پوپولیستی برخی منبری‌ها و مداحان

سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 10:45
منتشرشده در اخبار

استاد تفسیر حوزه علمیه با انتقاد از رویکرد پوپولیستی برخی منبری‌ها و مداحان گفت: برخی از ما منبری‌ها برای خوش‌آمدن برخی افراد، می‌گوئیم مگر می‌شود خدا به خاطر یک ذره موی زنی که بیرون آمده است، اینجور عقاب بکند؟ بله خداوند با اینکه همه گناهان را می‌بخشد ولی شرط آن توبه و اصلاح رفتار است.

به گزارش ایکنا؛ آیت‌الله هادوی تهرانی در ادامه تفسیر سوره مبارکه زمر به آیه ۵۳ این سوره اشاره کرد و گفت: اینکه خداوند در این آیه بر این نکته که همه گناهان را می‌بخشد تاکید فرموده است به منزله این نیست که پس بروید فسق و کفر پیشه کنید و خدا همه گناهان را می‌بخشد.

وی با بیان اینکه بعضی‌ها این آیات را این طور معنا می‌کنند تاکید کرد: این برداشت اجتهاد در مقابل نص است زیرا خود خدا بعد از آیه ۵۳ فرمود: و انیبوا الی ربکم؛ حالا که یغفر الذنوب، پس آدم بشوید و خودتان را اصلاح کنید. نگفته چون یغفر الذنوب است پس هر کاری دلتان می‌خواهد بروید و انجام دهید.

آیت الله هادوی تهرانی بیان کرد: برخی از ما منبری‌ها می‌گوئیم  مگر می‌شود خدا به خاطر یک ذره موی زنی که بیرون آمده است، اینجور عقاب بکند؟ و بعد هم به این آیه استناد می‌شود ولی  واقعا عوام‌فریبی هم حدی دارد؛ چون وقتی که این حرف را می‌زنی، چهار نفر خوششان می‌آید و بعد منبرت می‌گیرد و حق منبرت بالا می‌رود ولی در قیامت معلوم خواهد شد که چه حسابی از شما می‌رسند که می‌روی و این حرف را می‌زنی و باعث گمراهی مردم می‌شوی.

وی افزود: خدا کجا این حرف را گفته است که ان الله یغفر الذنوب جمیعا، فافعلوا ما شئت؛ هرکاری دلتان می‌خواهید انجام بدهید! خدا بلافاصله می‌گوید: وانیبوا الی ربکم؛ یعنی حالا که ما می‌بخشیم، پس خودتان را اصلاح کنید و گناه نکنید و کفر نورزید؛ یعنی اگر قبلا چیزی بوده است، انشاالله ما درستش می‌کنیم نه اینکه از این به بعد بگویی ان الله یغفر الذنوب جمیعا پس هر کاری دلمان می خواهد بکنیم.

وی اظهار کرد: در آیات بعد هم خدا می‌فرماید: قبل از اینکه عذاب سراغتان بیاید، خود  را اصلاح کنید زیرا بعد از آن، هیچ‌کس نیست کمکتان کند؛ همین بنده خدایی که این حرف ها را بالای منبر دارد می‌زند که به خاطر یک تکه مو، مگر کسی را به جهنم می‌برند؟ وقتی برای همین حرف ها او را به جهنم بردند، هیچکس نیست کمکش کند.

هادوی تهرانی عنوان کرد: این فرد  فکر می‌کند که یک چیزی گفتند که امام حسین (ع) شفاعت می‌کند؛ بله درست اما نگفته‌اند که چون شفاعت می‌کند پس شما هر کاری دلت می‌خواهد بکن؛ مثلا برو در لشگر یزید سینه بزن، امام حسین (ع) شفاعت می‌کند...! بعد چند تا جاهل می‌گویند که مبادا امام حسین (ع) برای یزید شفاعت بکند! از این حرف ها که بعضی از این مداح‌ها برای بازار گرمی می‌زنند.

وی ادامه داد: نه آقا جان؛ امام حسین (ع) برای یزید شفاعت نمی‌کند؛ این ربطی به کرم امام حسین ندارد. امام حسین که کرمش بیشتر از خدا نیست.

هادوی تهرانی با رد پوپولیسم در ترویج دین با بیان اینکه پوپولیسم همان عبارت اخرای استحمار است که جناب شریعتی آن را به کار می‌برد؛ چیزی که عوام می پسندند، اظهارکرد: با همین تعبیر«حاج آقا منبر شما حرف ندارد» چقدر از ما به جهنم می‌رویم؛ هر مزخرفی می‌گوییم، یک عده می‌آیند می‌گویند شما حرف نداری و اصلا بهتر از شما روی زمین نیست؛ ما هم باد می‌شویم بعد هم می‌رویم و بدتر می‌گوییم.

وی تاکید کرد: خلاصه مراقب باشیم که کجا پا می‌گذاریم و چه کار داریم می‌کنیم، به خصوص ما طلبه‌ها؛ یک کلمه می‌گوییم، ممکن است یک عده را هدایت کنیم؛ یک کلمه هم بگوییم، خدایی نکرده یک عده را گمراه کنیم؛ بعد آثارش خیلی می‌ماند و این ها با یک استغفرالله و یک مقدار فشار پیشانی روی مهر درست نمی‌شود.

وی تصریح کرد: اگر به این چیزها درست می‌شد، همه آنهایی که با علی ابن ابی طالب درگیر شدند؛ خوارجی که با او می جنگیدند، پیشانی‌هایشان از شما بیشتر روی مهر ساییده شده بود؛ قرآن را هم از شما بهتر بلد بودند ولی علی ابن ابی طالب آن تعداد وحشتناک را در یک روز کشت.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

-------------------------------------

لینک مرتبط: ایکنا