خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

اگر بخواهیم به جایی برسیم باید صبور باشیم

دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396 ساعت 11:02
منتشرشده در اخبار

شفقنا- آیت الله هادوی تهرانی گفت: با طرح این پرسش که در امور آخرت مگر ما می توانیم بدون صبر به نتیجه برسیم؟ گفت: خدا می فرماید: برنده ها اینها هستند نه این هایی که چند روز دنیا نامی پیدا می کنند به قیمت از بین بردن نام دیگران و تخریب آنان مثلا اینکه بخواهیم برای خودمان اعتبار درست کنیم، این ها فوز نیست.

به گزارش شفقنا، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در جلسه تفسیر سوره انبیا(ع) به داستان یاجوج و ماجوج در قرآن کریم اشاره کرد و اظهار داشت: این داستان در سوره کهف هم مورد اشاره قرار گرفته است به این صورت که ذوالقرنین در آیات ۹۲ به بعد در سوره کهف رسید به جایی که عده ای بودند که زبانشان قابل فهم نبود اینها به ذوالقرنین گفتند یاجوج و ماجوج افساد می کنند. این ها به ذوالقرنین این چنین گفتند: ما به شما پولی بدهیم بین ما و این ها سدی درست کنی. ذوالقرنین در جواب گفت: من نیازی به پول شما ندارم. بعد داستانش را بیان می کند که ذوالقرنین گفت: آهن اوردند و آتشی برافروخت که آن آهن ذوب شود بعد با آن آهن سدی درست کرد و بعد فرمود: این ها نمی توانند از این عبور کنند بعد فرمود: وقتی زمان وعده پروردگار من برسد این سد شکسته می شود. این داستانی که با طول و تفسیر بیشتری در سوره کهف آمده که ذوالقرنین به جماعتی برخورد کرد حالا ذوالقرنین بنابر قولی کوروش و بنابر قولی کس دیگری است.

او ادامه داد: بعضی تحقیق کردند و گفته اند این جماعت ظاهرا کسانی هستند که در مناطقی مثل چین زندگی می کردند و این یاجوج و ماجوج قبائلی بودند که وحشی و ظاهرا از قبائل مغول بودند و بعضی هم گفته اند این اشاره به دیوار چین دارد.

هادوی تهرانی تصریح کرد: برخی این داستان یاجوج و ماجوج را از علامات قیامت و آخرالزمان ذکر کرده اند به این صورت که این سد شکسته می شود، آن موقع است که وعده الهی قیامت نزدیک است.

او در پاسخ به این سئوال که این یاجوج و ماجوج چه کسانی هستند؛ گفت: در طول تاریخ تطبیقاتی شده است که مثلا یاجوج و ماجوج حمله مغول هاست که صورت گرفت و ریختند به سرزمین های غربی از جمله تا ایران آمدند یا داستانی است که هنوز اتفاق نیفتاده است.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: وقتی این اتفاق می افتد یکی از شرط های تحقق قیامت است، نه اینکه بلافاصله بعدش قیامت برپا می شود ولی این تا تحقق پیدا نکرده قیامتی نخواهد بود.

او با اشاره به درپیش بودن انتخابات ابراز امیدواری کرد: در مرحله حضور در انتخابات و در مرحله اجرای انتخابات ما نمونه شاخصی از ارزش های اسلامی را نشان بدهیم اما این سوال هنوز هست که آیا واقعا در مرحله مبارزات انتخاباتی ما موفق شدیم نمونه ای از مبارزه انتخاباتی اسلامی را عرضه کنیم؟

هادوی تهرانی خاطرنشان کرد: ما انقدر سروصدا داریم که به هرحال حق هم است که اسلام برای همه چیز ارزش و رهنمود دارد اما ما چقدر به این ارزش و رهنمود ها در رفتارهای مختلف اجتماعی، فردی و در ظروف مختلف را توجه می کنیم؟

او در جلسه تفسیر سوره مومنون با اشاره به آیه ۱۱۱ این سوره گفت: خدا می فرماید: «شما آنها را مسخره کردید بخاطر اینکه ایمان آورده بودند، استغفار می کردند، طلب رحمت می کردند و حالت خضوع و خشوع در برابر خدا داشتند شما اینها را مسخره کردید». در آیه ۱۱۰فرمود: «نتیجه قهری این شد که باعث شد شما ذکر من را از بین ببرید خودتان گرفتار شدید اما آن ها صبر کردند» یعنی در برابر تهمت ها و مسخره کردن و اذیت های شما صبورانه ایمان خودشان را حفظ کردند.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: خداوند فرمود: «من امروز آنها را بخاطر صبری که کردند جزای خیر می دهم این ها کسانی هستند که رسیدند و دستیابی پیدا کردند به هدفی که بنا بود به آن برسند».

او سپس با بیان این نکته که صبر در کارها نتیجه می دهد، افزود: اکثر طلبه هایی که در درس و تحصیلات به نتیجه نمی رسند عاملش این است که به اندازه کافی صبور نیستند یا بخاطر اینکه فقر مالی دارند یا بخاطر اینکه مشکلات مالی دارند یا بخاطر اینکه مطلبی را نمی فهمند انقدر صبور نیستند که تلاش مجدد کنند.

هادوی تهرانی گفت: اگر بخواهیم به جایی برسیم باید صبور باشیم حتی در کار دنیایی، اگر یک بازاری یا تاجر صبور نباشد نمی تواند به نتیجه برسد صبر باید بکند و سختی ها را تحمل کند تا به نتبجه برسد.

او با طرح این پرسش که در امور آخرت مگر ما می توانیم بدون صبر به نتیجه برسیم؟ گفت: خدا می فرماید: برنده ها اینها هستند نه این هایی که چند روز دنیا نامی پیدا می کنند به قیمت از بین بردن نام دیگران و تخریب آنان مثلا اینکه بخواهیم برای خودمان اعتبار درست کنیم، این ها فوز نیست.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

---------------------

لینک مرتبط: شفقنا