خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

اگر توکل کنیم، خدا برای امان ماندن ما از دشمنان کافی است

دوشنبه, 03 آذر 1399 ساعت 12:53
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، امروز، دوم آذرماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه فرقان به آیه ۳۱ «وَكَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ وَكَفَى بِرَبِّكَ هَادِيًا وَنَصِيرًا» کرد و گفت: مراد آیه آن است که ما برای هر پیامبری دشمنی قرار دادیم که این دشمن از مجرمین است؛ این تعبیر در آیه ۱۱۲ سوره مبارکه انعام «وَكَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا شَيَاطِينَ الْإِنْسِ وَالْجِنِّ يُوحِي بَعْضُهُمْ إِلَى بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا وَلَوْ شَاءَ رَبُّكَ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَمَا يَفْتَرُونَ» هم بیان شده است؛ یعنی مجرمین شیاطین انسان و جن هستند که این جماعت دشمن و مجرمین و شیاطین جن و انس برخی به برخی دیگر پیامی را به صورت پنهانی منتقل می‌کنند(یوحی)؛ سخنانی که بیهوده، بی‌ارزش و از روی غرور و توهم «زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا» است.

رئیس مؤسسه رواق حکمت افزود: خداوند به این نکته اشاره دارد که برای هر امر درست و خیر و مثبتی، در مقابل یک امر و پدیده زشت و نادرست هم هست؛ لذا پیامبری، بی‌دشمنی نمی‌شود؛ جرم انبیاء چه بوده است؟، آیا جز دعوت مردم به ایمان، صداقت و پاکی و دعوت به کمالات و خوبی‌ها؟، بنابراین دشمنان پیامبران، دشمن کمالات و خوبی و نیکی‌ها هستند، لذا قطعاً مجرم و جزء پیروان شیطان هستند.

استاد سطح عالی تفسیر بیان کرد: حتی دشمنان در برخی موارد برای ضدیت با دین تلاش می‌کنند مطالب مزخرف و از روی غرور خودشان را در قالب مطالب علمی و القاب دهان پرکن مانند پرفسور و دکتر و ... به خورد دیگران بدهند؛ البته این طور نیست که هر مطلب علمی این‌گونه است، بلکه گاهی علم هم ابزاری برای آنان در این مسیر می‌شود. بنابراین این سنت است که هر چیز خوبی، دشمن هم دارد و هر چیزی بهتر باشد، دشمنان آن هم بیشتر و بدتر هستند.

وی اضافه کرد: پیامبر بالاترین و برترین پیامبر و خاتم انبیاء است، لذا دشمنان درونی و بیرونی او هم از همه بدتر بودند؛ دشمنانی که اعم از یهود، نصارا، منافق و ... بودند، کسانی که ماجرای افک را درست کردند؛ همچنین پیامبر دشمنان منافقی هم داشت که بعد از وفات ایشان، با فاطمه(س) آن رفتارها را کردند.
اشک‌های فاطمه برای امت پیامبر(ص)

استاد سطح عالی تفسیر و فقه حوزه علمیه قم افزود: این روزها در حال نزدیک شدن به اربعین پیامبر هستیم که به قولی سال‌روز شهادت حضرت زهرا(س) هم هست؛ حضرت در خطبه‌هایی که بعد از ارتحال پیامبر خواندند، دائما به ماجرای غصب خلافت هشدار و تذکر دادند و فرمودند که شما یک مشت افراد جاهل و بی‌سواد بودید و قدرت‌های آن دوره حسابی برای شما باز نمی‌کردند، اما پیامبر شما را از خاک به افلاک رساند (و بر همه تمدن‌ها استیلا یافتید).

آیت‌الله هادوی تهرانی تصریح کرد: در ادامه آیه هم فرموده است که «وَكَفَى بِرَبِّكَ هَادِيًا وَنَصِيرًا»؛ گرچه برای هر پیامبر دشمنانی وجود دارد، اما کسی که خدا را دارد، برای او کفایت می‌کند. امروز هم اگر ما خدا و دین خدا را یاری کنیم، نصرت الهی شامل حال ما می‌شود؛ معنای این نصرت این نیست که مؤمنان و انبیاء گرفتار سختی و مشکلات نمی‌شوند، بلکه هرقدر مرتبه ایمانی و معنوی انسان زیاد شود، بلا و امتحانات او هم بیشتر و سخت‌تر می‌شود، اما در نهایت پیروزی با جبهه حق است و خدا برای او هادی و مایه نصرت است.

تلنگر برای حوزه

استاد سطح عالی حوزه اضافه کرد: این تلنگر برای ما حوزویان است که بدانیم اگر روحانی و طلبه، روحانی و طلبه واقعی باشند، دشمنانی از شیاطین جن و انس و منافق و ... دارند. البته باید باور کنیم اگر خالصانه در راه خدا گام برداریم و توکل کنیم، خدا برای امان ماندن ما از دشمنان کافی است؛ البته توکل واقعی هم در گرو معرفت الله و معرفت خدا هم در گرو معرفت نفس است؛ همان طور که فرمودند «من عرف نفسه عرف ربه».

استاد حوزه بیان کرد: اگر انسان به نفس خود توجه و منیت‌های آن را بشکند و بداند هیچ چیزی نیست و هر چه هست از جانب خداست، راه برای او گشوده شده و توانایی‌هایی می‌یابد که خودش هم باورش نمی‌شود روزی می‌توانست چنین اقداماتی انجام دهد. همان طور که انبیاء با کمترین امکانات و ابزار مادی بر قدرت‌های بزرگ زمانه خود پیروز شدند و در دوره کنونی هم پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) بر همه دشمنان، مؤید این مطلب است.