خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

برخی از عرفان دکان درست می‌کنند

یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 10:34
منتشرشده در اخبار

استاد تفسیر و دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: برخی که ذوق عرفانی آنان غلیان می‌کند، طوری راه می‌روند که گویی آسمان و زمین در دست آنان است و متاسفانه گاهی از این روش، دکان‌داری هم می‌کنند.

به گزارش ایکنا؛ آیت‌الله هادوی تهرانی در ادامه مباحث تفسیری سوره حجرات با اشاره به آیه ۱۵ این سوره گفت: در این آیه به تعریف مومن اشاره شده و کسانی که به خدا و پیامبر ایمان آورده و شکی نکردند و در راه خدا مجاهدت با جان و مال داشتند مومن حقیقی هستند.

وی با اشاره به آیه ۱۶ حجرات ادامه داد: وقتی آیه ۱۴ این سوره نازل شد و خدا به اعراب فرمود که شما اسلام آورده و ایمان نیاورده‌اید و ایمان در دل‌هایتان فرو نرفته است؛ در آیه شانزدهم به حرف‌های گذشته آنان جواب داده و فرموده که آیا شما به خدا یاد می‌دهید که دینتان و عقیده شما چیست، در حالی که خدا به همه چیز و هر چه در آسمان و زمین است آگاه است.

هادوی تهرانی بیان کرد: اینکه اعراب جاهلی با آن سبک زندگی پائین گمان کنند که خداوند از دل آنان آگاه نیست، شاید خیلی عجیب نباشد، ولی ما که مدعی اسلام‌شناسی هستیم گاهی درصدد این هستیم که به خاد بدهیم که چه باید می‌گفت و می‌گفته و چه باید یاد بدهد و چه حکمی بیاورد و یا نیاورد.

این استاد تفسیر تصریح کرد: گاهی ما طوری صحبت می‌کنیم که گویی خدا نمی‌دانسته قرآن را چطور نازل می‌کرد و یا چه حکمی می‌داد؛ انگار ما از خدا بهتر می‌دانیم.

وی تصریح کرد: برخی که ذوق عرفانی آنان غلیان می‌کند، طوری راه می‌روند که گویی آسمان و زمین در دست آنان است و دکان‌داری می‌کنند و مشتری هم پیدا می‌کنند، به همین دلیل کسی که علمی ندارد مدعی برخی مسائل می‌شود.

وی تاکید کرد: ما آیات را می‌خوانیم و ای کاش در آن تدبر همراه با عمل هم داشتیم.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

---------------------------------

لینک مرتبط: ایکنا