خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

تعریف متفاوت خاتمیت در نگاه مسلمین و مسیحیان

جمعه, 27 دی 1398 ساعت 14:06
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، استاد حوزه علمیه قم، ۲۴ دی‌ماه در ادامه جلسات تفسیری خود به آیات ۵۷ تا ۵۹ سوره زخرف پرداخت و گفت: در جلسه گذشته بیان شد که مسیحیان عیسی(ع) را خدا می‌دانند و مشرکان هم با این رویکرد با آنان مجادله کردند که آیا خدای شما بهتر است یا خدای ما(بت‌ها).

وی افزود: در فرهنگ قرآنی، حضرت عیسی(ع)، پیامبری مانند دیگر پیامبران است؛ در حالی که مسیحیان مسیحیت را دین خاتم می‌دانند و هر دینی از جمله اسلام را که بعد از مسیحیت آمده، جعلی می‌دانند؛ البته ما هم معتقدیم که اسلام دین خاتمیت و همین هم درست است.

هادوی تهرانی با اشاره به تفاوت میان تعریف خاتمیت مسیحیان و تعریف خاتمیت در اندیشه مسلمین بیان کرد: ما همان طور که در مقدمات نظریه اندیشه مدون آورده‌ایم، خداوند انبیاء را فرستاد تا انسان به سعادت دنیا و آخرت برسد یا اینکه چون بشر راهی برای دانستن سعادت نداشت، ایشان را فرستاد یا برای تسهیل مسیر هدایت یا برای رفع اختلاف و نشان دادن دین حق، پیامبران را فرستاد.

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: هر دین جدید نسبت به دین قبلی، جنبه تکمیل و اصلاح دارد تا به دین اسلام می‌رسد که هر چیزی را که قرار است بر انسان وحی شود، در خود دارد، ولی داستان خاتمیت در مسیحیت متفاوت است؛ آنان می‌گویند خداوند قبل از عیسی پیامبرانی فرستاد، ولی چون دید مردم ایمان نمی‌آورند، خودش آمد. البته خود خدا(عیسی) از دید آنان نیامد تا مردم را هدایت کند بلکه آمده تا رنج‌هایی را تحمل کند که بهای گناهان آدم ابوالبشر است.

وی با بیان اینکه ما مسلمانان معتقد هستیم که خاتمیت، بعثت آخرین پیامبر(ص) و کتاب آسمانی است، اضافه کرد: مسیحیان معتقدند که آدم گناه کرد و سبب اخراج بشر از بهشت شد؛ مسیحیان همه ابناء بشر را فرزندان گناهکار آدم می‌دانند و معتقدند که عیسی آمد تا رنج گناهان همه بشر را با به صیب کشیده شدن بر دوش کشد. بر این اساس، معتقدند که شریعت در مسیحیت الغاء است و کافی است افراد به مسیح ایمان بیاورند، بدون اینکه بخواهند اعمال خاصی هم داشته باشند و به همین دلیل صلیب در میان آنان خیلی مقدس است.

قلب حرم خدا است

وی همچنین با اشاره به آیه ۱۶ سوره حدید گفت: انسان همواره با توجه و یاد خدا باید ایمان خود را افزایش دهد و به  سطح فعلی بسنده نکند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه همه حوادث عالم از ریزش باران و شکل ابر و جاری شدن آب و همه پدیده‌های عالم وسیله‌ای برای ذکر و یاد خدا و خشوع در برابر ذات مقدس خداوند است، افزود: دل خاشع، دلی نرم و پذیراست و زمینه دریافت و گرفتن را دارد؛ باران رحمت الهی(نشانه‌های ذکر و یاد خدا) دائم بر ما نازل می شود، ولی بر دل خاشع نفوذ می‌کند، اما کسانی که قلوب آنان مانند سنگ و سخت‌تر از آن است چیزی در دلشان نفوذ نمی‌کند، ولو هر قدر هم باران رحمت الهی بر آنان ببارد.

وی با اشاره به روایت «القلب حرم‌الله لا تسکن فی حرم‌الله غیر الله» افزود: در این آیه تصریح دارد که هر آنی برای مومن واقعی، لحظه‌ای است که می‌تواند بر خشوع قلبی او اضافه شود، ولی اگر انسان این لحظات را از دست بدهد، به تدریج گرفتار سختی قلب می‌شوند و کار به جایی می‌رسد که در عمل ملتزم به اعتقادات دینی خود هم نیستند.

هادوی تهرانی با بیان اینکه عمل نشانه ایمان واقعی است، تصریح کرد: در روایت داریم که مومن مادامی که مومن است، گناه نمی‌کند، ولی در لحظه‌ای که گناه می‌کند، ایمانش از دست رفته است، ولو اینکه دوباره پشیمان می‌شود و ایمانش را به دست می‌آورد.

 

_____

ایکنا