خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

جلوگیری از تحریف راز اسم نبردن از ائمه(ع) در قرآن کریم است

شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 10:48
منتشرشده در اخبار

گروه حوزه‌های علمیه: آیت‌الله هادوی تهرانی تاکید کرد: خداوند برای جلوگیری از تصرف و دخل بشر در آیات قرآن، در این آیه، نام امام علی(ع) را نمی‌آورد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله هادوی تهرانی روز ۲۲ شهریور در ادامه تفسیر سوره مبارکه محمد(ص) با بیان اینکه تعبیر«أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُول» علاوه بر این سوره در چند سوره دیگر نیز آمده به طرح این سؤال پرداخت که چرا در اینجا میان اطاعت از خدا با اطاعت از رسول،«واو» بیان و این دو از هم شده است.

وی افزود: پاسخی که داده می‌شود این است که «اطیعو الله» ارشاد به حکم عقل است ولی اطاعت از پیامبر(ص) مولوی است و خدا آن را جعل کرده است.

 این استاد تفسیر ادامه داد: ولایت خدا، ذاتی است ولی ولایت نبوی، ذاتی نیست؛ ولایت خدا بر ما نتیجه خالقیت او و ربوبیت و مالکیت اوست ولی ولایت پیامبر(ص) ولایت اعتباری است و خدا آن را جعل کرده است.

وی افزود: اگرچه یکی اعتباری و دیگری ذاتی است ولی از لحاظ وجوب همانند هم هستند البته در آیه ۵۹ سوره نساء، عطف اولی‌الامر به اطاعت از خدا و رسول صورت گرفته است.

هادوی تهرانی با اشاره به آیه ولایت با بیان اینکه مراد از اولی‌الامر در این آیه، ولایت امام علی(ع) است بیان کرد: خداوند برای جلوگیری از تصرف و دخل بشر در آیات قرآن، در این آیه، نام امام علی(ع) را نمی‌آورد ولی آنچنان قرائن را ذکر کرده و با توجه به شرایط تاریخی آن دوره و شان نزول آیه، کاملا آشکار است که مراد حضرت علی(ع) بوده است.

وی همچنین در ادامه تفسیر سوره حجرات با اشاره به آیه دوم تاکید کرد: در این آیه خداوند تاکید فرموده است که ای مومنان، صدای خود را از صدای پیامبر(ص) بلندتر نکنید مبادا اعمال شما حبط شود در حالی که نمی‌دانید.

هادوی تهرانی بیان کرد: فضای آن دوره و فرهنگ عربی در ظاهر این آیه متجلی است و آیه نشان می‌دهد که مومنان آن دوره عادت به بلند صحبت کردن داشته‌اند و این عادت را در نزد پیامبر(ص) هم انجام می‌دادند و آیه هشدار داده است.

این استاد تفسیر حوزه عنوان کرد: این آیه یک مفاد کلی دارد یعنی ما کارهایی را انجام می‌دهیم که اعمال خود را حبط می‌کنیم؛ بنابراین باید در برخورد با بزرگان و علما و اقوام و دوستان و همکاران و ... دقت لازم را داشته باشیم تا کاری موجب از بین رفتن اعمال ما نشود.

هادوی تهرانی عنوان کرد: باید مراعات شان بزرگان را داشته باشیم و به هر بهانه‌ای مزاحم وقت آنان نشویم.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

-----------------------------

لینک مرتبط: ایکنا