خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

در حد فهم و اطلاعاتمان آیات قرآن را تفسیر می کنیم

چهارشنبه, 22 فروردين 1397 ساعت 10:27
منتشرشده در اخبار

شفقنا- این استاد تفسیر حوزه علمیه گفت: بسیاری از مطالبی که در آیات قرآن است، ممکن است در طول زمان توسط دانش های ما کشف شود که در واقع یک بعدی از ابعاد اعجاز قرآن محسوب می شود که اعجاز علمی نام دارد.

به گزارش شفقنا، آیت‌الله هادوی تهرانی در جلسه تفسیر سوره مبارکه فصلت به آیه ۹ اشاره و اظهار کرد: کوه ها را که با چشممان می بینیم متوجه یک معنای ظاهری و یک فهم عرفی از داستان می شویم که این فهم، در حد فهمی است که مردم روزگار نص هم از اینگونه مسائل داشته اند.

او ادامه داد: بحث هایی هست که علم جدید و دقت های امروز آنها را بیان می کند مثلاً کیفیت شکل گیری کوه ها و اینکه صفحات زمین چطور حرکت می کنند و بر اثر فشار بین این صفحات، چطور این ناهمواری ها شکل می گیرد و کوه ها پیدا می شود و اینکه این کوه ها در واقع به تعبیر قرآن ریشه دار هستند یعنی اینطور نیست که فقط خود آن کوه باشد، بلکه این یک لایه و سطحی از زمین است که بر اثر فشار صفحات زمین به این شکل بالا آمده است.

این استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: این ها بحث های زمین شناسی ای است که امروز روی آنها کار شده و بعضی مباحث پیدا شده است. وقتی این نکات پیدا می شود، در واقع یک بعدی از اعجاز قرآن به نام اعجاز علمی قرآن معلوم می شود که قرآن یک مسایلی را بیان کرده که خیلی از این مسایل در زمان نزول قرآن، زمینه فهم آن ها و دانشی که بتواند چنین چیزی را درک کند، نبوده است البته ما بخشی از آن را بازشناسی می کنیم و ممکن است بعضی مسایل بعدها برای ما معلوم شود.

او تصریح کرد: در آیات مطالبی هستند که ناظر به عالم طبیعت است و قدرت خدا را در خلقت بیان می کند، ما در حد فهم و اطلاعات خودمان این آیات را تفسیرهایی می کنیم؛ ولی وقتی که اطلاعات ما بیشتر می شود، تازه ما ابعاد دیگری را پی می بریم و وقتی پی می بریم، متوجه می شویم بعضی از این ها اصلاً قابل این نبوده است که در آن زمان، چنین فهمی از مسئله پیدا شود.

آیت الله هادوی تهرانی در پایان گفت: بسیاری از مطالبی که در آیات قرآن است، ممکن است در طول زمان توسط دانش های ما کشف شود که در واقع یک بعدی از ابعاد اعجاز قرآن محسوب می شود که اعجاز علمی نام دارد.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

----------------------------------

لینک مرتبط: شفقنا