خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

دنیای مدرن محل غفلت و مشغول شدن به خود است

دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 12:23
منتشرشده در اخبار

استاد حوزه علمیه با بیان این که خداوند در قرآن روزنه‌هایی را به عالم غیب باز کرده است، گفت: دنیای مدرن ما را به خودمان مشغول کرده است و نمی‌توانیم صدای تسبیح عالم را بشنویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله هادوی تهرانی، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، روز گذشته در درس تفسیر سوره اسراء که در مدرسه آیت‌الله گلپایگانی قم برگزار شد، اظهار داشت: خداوند در برخی از آیات قرآن روزنه‌هایی به عالم غیب باز کرده تا انسان‌هایی که قابلیت دارند بتوانند راهی به سوی غیب پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: این که تمام اشیاء پیرامون ما در حال تسبیح خدا هستند یک امر آشکار نیست بلکه امر ناپیدایی است که هر کسی به صورت عادی توان فهم و درک آن را ندارد؛ آنچه مانع می‌شود ما صدای تسبیح عالم را بشنویم سروصدایی است که پیرامون ما و درون ما وجود دارد و غوغای زندگی عاملی است که را از حقیقت زندگی غافل می‌کند.

دنیای مدرن دنیای غفلت و مشغول شدن به خود است

آیت‌الله هادوی تهرانی با بیان اینکه دنیای مدرن با افزایش سرعت زندگی مشغله انسان را افزایش داده است، گفت: دنیای مدرن دنیای غفلت و مشغول شدن به اطراف است و ابزارهای جدید ما را بیشتر و بیشتر مشغول می‌کند و اگر در گذشته مردم مشغولیاتی داشتند وقتی رادیو پیدا شد دائماً در شبانه‌روز به این صدا گوش می‌دادند و همین‌طور ابزارهای دیگر مانند تلویزیون و ماهواره و موبایل و اینترنت مشغله انسان‌ها را زیاد کرد.

وی با بیان این که اینترنت در ابتدا یک وسیله علمی برای تبادل اطلاعات علمی بود، گفت: امروز همه چیز ما به این ابزارها مربوط است و می‌شود استفاده‌های مثبت هم از این ابزارها کرد ولی بخش زیادی از آن صرفاً مشغله‌ای برای انسان است و انسانی که مشغول به پیرامون خود است اصلاً گوشی برای شنیدن تسبیح عالم ندارد.

استاد حوزه علمیه افزود: وقتی ما مشاغل بیرونی را کنار می‌گذاریم تازه غوغای درون ما نمی‌گذارد چیزی بشنویم و درونمان مانند دیگی که در حال جوشیدن است و توهمات و تخیلات می‌جوشد و همیشه در گذشته و آینده سیر می‌کنیم و اصلاً این سخن امیرالمؤمنین(ع) که فرمودند غنیمت بشمار فرصتی که بین دو عدم قرار دارد را نمی‌فهمیم.

راه شنیدن و فهمیدن تسبیح عالم بسته نیست

وی با بیان این که ذکر فقط لقلقه زبان نیست بلکه چیزی است که در درون انسان شکل می‌گیرد، گفت: خدا بخشنده و صبور است و راه فهمیدن تسبیح عالم بسته نیست و خدا می‌فرماید کسانی که ایمان نیاورند بین آن‌ها و کسانی که قرآن می‌خوانند و ایمان دارند حجابی ایجاد می‌شود.

آیت‌الله هادوی تهرانی افزود: افرادی که ایمان نیاوردند از برکات قرآن بی‌بهره‌اند و بر قلوب آن‌ها حجابی است و گوش‌هایشان سنگین است و نمی‌توانند بفهمند.

ایمان فعل اختیاری انسان است

وی با بیان این که ایمان فعل اختیاری است، خاطرنشان کرد: ایمان با علم فرق دارد زیرا ممکن است حصول علم و آگاهی بدون اختیار انسان باشد ولی ایمان با اختیار انسان صورت می‌گیرد و ممکن است انسان ببیند و علم داشته باشد ولی نپذیرد.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم افزود: دیدن علم است ولی این که دل تکذیب کند یا تصدیق کند ایمان است؛ خداوند در سوره نجم در رابطه با پیامبر(ص) می‌گوید آنچه را که دید قلبش تکذیب نکرد و نشان می‌دهد که پیامبر(ص) می‌توانست تکذیب کند ولی نکرد.

وی اظهار داشت: ما هر روز مرگ اطرافیان را با چشمان خود می‌بینیم ولی باور نمی‌کنیم که این مرگ مال ما هم هست و  همچنان به گناه و فساد ادامه می‌دهیم؛ ایمان یک فعل اختیاری است و وقتی ایمان نیاوردیم خدا هم حجاب بر دل ما قرار می‌دهد و انسان گرفتار گمراهی خودساخته می‌شود.

آیت‌الله هادوی تهرانی اظهار داشت: انسانی که به دین فطری که حقانیت آن روشن است ایمان نمی‌آورد خداوند حجابی بر دل او می‌کشد تا نفهمد و درک نکند و گوش‌هایش سنگین می‌شود و تسبیح عالم را نمی‌شنود و چون حقایق را درک نمی‌کند قرآن نمی‌خواند و باز حجاب بیشتری او را فرا می‌گیرد و همین‌طور در چرخه ضلالت می‌افتد و هر چه برایش از خدا بگویی دورتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کسی که ایمان پیدا می‌کند حجاب کم می‌شود و وقتی حجاب کم شد دل می‌فهمد و گوش شنوا می‌شود و به جای این که فرار کند و از هدایت دور شود تذکر پیدا می‌کند و با ذکر خدا دل آرام می‌شود و وقتی دل آرامش پیدا کرد گوش انسان حمد و تسبیح آسمان و زمین را می‌فهمد و ایمان بالا می‌رود و حجاب‌ها بالا می‌رود و گوش شنواتر می‌شود و همین‌طور ایمان بالا می‌رود و وارد چرخه هدایت و ایمان می‌شود.

استاد حوزه علمیه ابراز داشت: این که انسان در چرخه ایمان بیفتد و حجاب‌ها باز شود به اراده خود انسان است و این که در چرخه کفر بیفتد هم به اراده خود انسان است و به جایی می‌رسد که به مراتب از چهارپایان گمراه‌تر می‌شود.

وی افزود: انسان‌هایی هستند که یک عمر در گمراهی هستند و بی‌خبر بودند و توفیق نداشتند که صدای هدایت را بشنوند ولی وقتی صدای هدایت را می‌شنوند یک‌دفعه برمی‌گردند ولی افرای هم هستند که یک عمر در ایمان بودند ولی یک‌دفعه 180 درجه برگشته‌اند و کافر شده‌اند.

آیت‌الله هادوی تهرانی خاطرنشان کرد: خدا به ما نعمت داده و ما را در متن مکتب اهل‌بیت(ع) قرار داده و آخرین تفسیر از دین را در اختیار داریم و باید مراقب بود که یک‌دفعه برنگردیم.

وی با بیان این که تا آخر ماه رمضان احتمال شب قدر وجود دارد، گفت: دهه آخر ماه رمضان مهم‌ترین شب‌های ماه رمضان است و احتمال شب قدر در آن است و نباید اهمیت آن را کمتر از شب‌های گذشته دانست.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

----------------------

لینک مرتبط: خبرگزاری رسا