خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

راه‌حل‌های سطحی برای مشکلات، کشور را دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌کند

یکشنبه, 19 فروردين 1397 ساعت 14:51
منتشرشده در اخبار

استاد تفسیر حوزه علمیه قم گفت: در شرایط فعلی ما در شرایط بسیار حساسی هستیم و در داخل نیز با موضوعاتی مواجه‌ایم که اگر به دنبال راه حل‌های سطحی باشیم همانند فردی است که به دردهای بسیار بد مبتلا شد ولی ما فقط روی زخم را می‌بندیم؛ لذا باید درمان عمیق و واقعی از مشکلات کشور داشته باشیم.

به گزارش ایکنا؛ آیت‌الله هادوی تهرانی در اولین جلسه از سلسله جلسات مباحث تفسیری خود در سال جدید با اشاره به همزمانی اولین ماه امسال با ماه رجب المرجب و به فال نیک گرفتن این مسئله گفت: امسال مشکلات زیادی فراروی نظام و کشور خواهد بود که امیدواریم به برکت این ماه که ماه ولایت است حل شود.

وی افزود: تغییر ایام همیشه اتفاق می‌افتد، اما اینکه برای برخی ایام مانند عید اهمیت قائل می‌شویم فرصتی برای بازنگری در زندگی است تا ببینیم نمی‌توانیم از فرصت‌ها و استعداد‌ها بهتر بهره ببریم؛ زیرا ماه زمانی قدر جوانی را می‌دانیم که پیر می‌شویم و وقتی قدر فرصت‌ها را می‌دانیم که آن را از دست بدهیم؛ آیا نمی‌توانیم بهتر از وضع کنونی برای خود و در کلیت جامعه، زندگی کنیم.

هادوی تهرانی بیان کرد: اگر از فرصت نوشدن بهره نبریم وقت و عمر و سرمایه ما مانند سال‌های قبل سپری خواهد شد؛ در آیه ۴۹ سوره زمر اشاره به همین مسائل شده که انسان وقتی دچار گرفتاری می‌شود دست به دعا بر می‌دارد، ولی وقتی خداوند نعمتی به او داده و او را از گرفتاری بیرون می‌آورد همه را به خودش نسبت می‌دهد.

این استاد تفسیر حوزه علمیه با اشاره به تعبیر اظهار کرد: گناهان پرده میان انسان و خداست و باعث ایجاد حجاب شده و ما را از خدا دور می‌کند؛ اینکه انسان «منیت» قائل شود و کاری را از خودش بداند، بزرگترین حجاب است، همین منیتی که منشا همه مشکلات سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی و بین‌المللی ما هست.

وی افزود: قرآن کریم، این تغییر و تحولات در زندگی افراد را مایه آزمون و امتحان می‌داند و تنها افراد اندکی قدر درک این مسئله را دارند.

هادوی تهرانی همچنین در تفسیر سوره فصلت گفت: امسال در شرایط بسیار حساس و خاصی قرار داریم که باید مورد توجه خاص مسئولان، مردم و حوزه قرار گیرد؛ در فضای بین‌المللی احتمال تشدید برخی فشار‌ها و انجام اقدامات خاص علیه نظام اسلامی رو به افزایش است و زمزمه‌های شکسته‌شدن برجام و تحریم‌های جدید و زمزمه ایجاد درگیری و حمله به ایران از سوی عربستان و اسرائیل وجود دارد.

این استاد تفسیر با بیان اینکه اسرائیل و عربستان از مخالفان جدی برجام بودند و با روی کارآمدن دولت جدید آمریکا، آنان هم به جمع مخالفان برجام پیوستند تصریح کرد: همین مجموعه هم مانع عوائد برجام برای کشور ما شدند؛ در چنین شرایطی ما برای حل مشکلات داخلی، با تدبیر می‌توانیم ضرر‌های احتمالی را کاهش دهیم.

وی افزود: نباید برخلاف گمان برخی افراد، تصور کنیم که ما برای رفع مشکلات داخلی نیاز به تهاجم خارجی و حمله محدودی از سوی برخی از دشمنان داریم تا اتحاد ملی ایجاد شود؛ در صورتی که این گمان، توهم و تصورات کودکانه است و قضایا به این سادگی نیست و اگر خدای ناکرده زمینه این موضوعات تحقق پیدا کند صدمات شدیدی به ما خواهد خورد.

این استاد تفسیر حوزه عنوان کرد: در قضیه سوریه نیز برخی تحلیل کردند که بیش از ۶۰ درصد مردم این کشور طرفدار بشار اسد هستند و حمله دشمنان، این کشور را به چالش نمی‌کشد، ولی دیدیم که این کشور نابود شد و چقدر هزینه نیز برای کشور‌های حامی او تحمیل شد و چقدر به امنیت اسرائیل کمک کرد و امن‌ترین کشور منطقه را به ناامن‌ترین کشور دنیا تبدیل کرد.

هادوی تهرانی افزود: در شرایط فعلی ما در شرایط بسیار حساسی هستیم و در داخل نیز با موضوعاتی مواجه‌ایم که اگر به دنبال راه حل‌های سطحی باشیم همانند فردی است که به درد‌های بسیار بد مبتلا شد، ولی ما فقط روی زخم را می‌بندیم؛ لذا باید درمان عمیق و واقعی از مشکلات کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به آیه هشت سوره فصلت عنوان کرد: کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام دادند، برای آنان اجری بدون منت خواهد بود.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

----------------------------------

لینک مرتبط: ایکنا