خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

رعایت حریم نامحرم یکی از عوامل استحکام خانواده است

دوشنبه, 01 دی 1399 ساعت 13:15
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا، آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، ۳۰ آذرماه در ادامه تفسیر سوره نور، گفت: براساس آیات این سوره، حضور زنان در جامعه نباید محرک نامحرم باشد، ولو اینکه آن زن محجبه باشد؛ البته اگر زن رعایت عفاف و حجاب را داشته باشد و باز برخی از مردان تحریک شوند، نشانه مرض قلبی این مردان است و این افراد باید فکری به حال خود بکنند.

وی با بیان اینکه در سنت گذشته، گاهی دیده شده که مطلق حضور اجتماعی زن را به این دلیل منع کرده‌اند، افزود: دلیل روشنی از قرآن کریم برای این منع وجود ندارد، بلکه آنچه وظیفه زنان است، رعایت حریم و عدم تحریک کردن جنسی فضای جامعه است؛ خداوند در پایان آیه ۳۱ این سوره بر توبه جمیع مؤمنان و مؤمنات تذکر داد و فرموده «تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ».

آیت‌الله هادوی تهرانی تصریح کرد: این تکلیف بسیار سنگین است، زیرا مردان و زنان به یکدیگر گرایش دارند تا بقای نسل صورت بگیرد؛ خداوند با ایجاد این انگیزه و گرایش، موجب تشکیل خانواده و فرزندآوری و بقای نسل و حفظ آرامش بشر شده است.

وی افزود: جامعه‌ای که پر از انگیزه‎های شهوانی و جنسی است، سبب کاهش میل به خانواده و ارضای نیاز به طریق مشروع شده و بنیاد خانواده در چنین جوامعی متزلزل می‌شود؛ چیزی که امروز در جوامع غربی به وجود آمده و متأسفانه دامان کشورهای اسلامی را هم گرفته است. در دانمارک بیش از ۹۸ درصد کودکانشان نزد والدین خود به صورت توأم بزرگ نمی‌شوند یا تنها در نزد یکی از والدین یا شخص ثالثی هستند.

آیت‌الله هادوی تهرانی اضافه کرد: در گذشته تاریخ غرب، حدود ۶۰ سال قبل، بسیاری از موارد رعایت می‌شده است، اما در عرض نیم قرن، وضعیت اسفناک امروز ایجاد شده است و جامعه ما هم صدمتأسفانه با این بحران‌ها روبرو شده است؛ عدم رعایت مرزهای اسلام، نرخ طلاق را افزایش و ازدواج را کاهش می‌دهد و بنیان خانواده را تخریب می‎کند.

وی تصریح کرد: وقتی خانواده متزلزل شود، کل جامعه با بحران هویت روبرو می‌شود، لذا آموزه‌های اسلامی بر روی خانواده حساسیت زیادی دارد و بر حفظ آن تأکید کرده است. 

تبریک روز پرستار
استاد حوزه علمیه همچنین با تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و روز پرستار گفت:  امروز روز تولد بانوی بزرگواری است که آنچه امام حسین(ع) با خون خود انجام داد. ایشان با صبر و استقامت و بیان شیوایی که از امام علی(ع) به ارث برده بود، توسعه داد. این روز به نام پرستار گذاشته شده است که حسن سلیقه خوبی است.

وی افزود: پرستاران مسئولیت سنگین نگهداری از بیماران را به خصوص در مدتی که گرفتار فتنه کرونا هستیم، برعهده دارند؛ پرستاران هم مردان و هم زنان باغیرت و جوانمردی هستند که مسئولیت سنگین را بر عهده گرفته‌اند.

استاد حوزه افزود: آیات سوره نور احکام روابط زن و مرد را بیان می‌کند و توقع اسلام و مردم متدین از جامعه پرستاری این است که این ضوابط در محیط‌های درمانی بیشتر رعایت شود، قطعاً حضور مؤمنانه پرستاران در عرصه نگهداری از بیماران و ارائه خدمات پزشکی اجر آنها را چندین برابر خواهد کرد. 

وی اضافه کرد: ما هر چه انجام می‌دهیم، در محضر خداوند است؛ پرستاران  هم در منظر الهی چنین مسئولیت سنگینی را بر دوش می‌کشند و متحمل کار پرمشقت و پر زحمت می‌شوند، لذا اگر این کار را با رعایت ابعاد مختلف از جمله حجاب به سرانجام برسانند، قطعاً به عنوان عبادت بزرگ، اجر فراوانی در قیامت خواهند داشت.

وی تأکید کرد: پرستاران با بیماران سر و کار دارند و بیش از دیگران احساس می‌کنند که انسان چقدر به مرگ نزدیک است؛ هر پرستاری قطعاً در مدت کار خود، مرگ دیگران را درک می‌کند، لذا باید بیش از دیگران توجه به قیامت و آخرت داشته باشد و یکی از مصادیق توجه به سرنوشت آخرت، رعایت حریم و مرزهای حجاب است.