خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

عقل در لسان اسلام، هدایت‌کننده به بهشت است

چهارشنبه, 20 ارديبهشت 1396 ساعت 11:57
منتشرشده در اخبار

گروه حوزه‌های علمیه: استاد تفسیر حوزه با بیان اینکه مفهومی که ما از عقل در ذهن داریم مفهومی ابزاری است، گفت: عقل در لسان اسلام، هدایت‌کننده انسان به عبادت خدا و به سوی بهشت است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله هادوی تهرانی روز، ۱۹ اردیبهشت ماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه مومنون با اشاره به وضعیت مردم در روز قیامت گفت: براساس آیه ۱۰۴ این سوره، حرارت آتش جهنم بر چهره‌های افراد کافر دمیده شده و پوست آنان در اثر سوختگی می‌شکافد و پاره می‌شود و در این هنگام به آنان گفته می‌شود که مگر آیات ما بر شما خوانده نمی‌شد و شما آن را تکذیب می‌کردید‌.

وی با بیان اینکه مراد در این تکذیب، صرف تکذیب نظری نیست بلکه شامل عمل هم هست اظهار کرد: این افراد ممکن است خودشان معلم و مفسر قرآن و علم به آیات داشته باشند ولی در عمل آن آیات را تکذیب کنند زیرا خوب صحبت کردن ملاک نیست.

هادوی تهرانی تصریح کرد: کسانی که در نظر و عمل تکذیب می‌کنند که تکلیفشان معلوم است ولی مراد این است که افرادی که در نظر قبول داشتند، ولی در عمل منکر بودند هم مشمول عذاب قرار می گیرند.

این استاد تفسیر با بیان اینکه ممکن است کسی در قرائت «و لا الضالین» وسواس داشته باشد ولی خودش اهل ضالین باشد، ادامه داد: خداوند در پاسخ به این افراد که درخواست بازگشتن به دنیا برای جبران دارد با تعبیر تندی می‌فرماید «اخسئوا» که این تعبیر برای حیوانات به کار برده می‌شود.

وی همچنین در ادامه تفسیر سوره انبیاء گفت: سرنوشت همه انسان‌ها بازگشت به نزد خداست و اگر کسی عمل صالح و ایمان داشته باشد خداوند تلاش او را کفران نخواهد کرد.

وی با اشاره به امت واحده بودن بشر تصریح کرد: خود انسان‌ها چندپارگی و تفرقه را در مقابل این مسئله برگزیدند ولی بدانند که همه در روز قیامت در نزد خدا جمع می‌شوند و با ملکات خود حاضر می‌شوند و  در مورد آنان قضاوت خواهد شد.

هادوی تهرانی اظهار کرد: سرمایه هر انسانی در قیامت خود او و عمل اوست؛ صدرالمتالهین فرموده است «انسان نوع متوسط است و تا مرحله انسان، این تنویع به اختیار خود او نیست ولی در ذیل انسان، چهار نوع وجود دارد که به اختیار اوست که یکی ملک است و آن صفتی برپایه عقل آن، هم عقلی که انسان را به بهشت و عبادت الهی راهنمایی می‌کند است و چنین انسانی فرشته‌خو است». 

وی افزود: اگر این عقل نورانی در زندگی انسان نباشد تبدیل به شیطان می‌شود و شیطنتش از انسان هم بیشتر است.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

----------------------

لینک مرتبط: ایکنا