خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

عقیده شیعه اثنی عشری کاملترین شکل توحید است

چهارشنبه, 31 خرداد 1396 ساعت 14:05
منتشرشده در اخبار

شفقنا- آیت الله هادوی تهرانی گفت: عقیده شیعه اثنی عشری متن توحید و کاملترین شکل توحید است و هیچ شباهتی به شرک ندارد بلکه عقیده صحیح اهل بیت و دورترین عقیده از شرک است.

به گزارش شفقنا، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در جلسه تفسیر سوره اسراء با اشاره به آیاتی از این سوره اظهار کرد: خداوند در این آیات و نیز آیه ۳۹ مکرر می فرماید:« قراردادن کسی یا چیزی به عنوان اله در کنار خداوند شرک است» و در آیات دیگری می فرماید: «خداوند گناهان دیگر را می بخشد اما شرک را نمی بخشد».

او با اشاره به وجود مشرکان در زمان نزول آیات سوره اسراء در مکه عنوان کرد: ظاهرا اینها در توحید ذاتی مشکلی نداشتند این که خالقی وجود دارد که همه عالم را او خلق کرده یعنی خداوند تبارک و تعالی او را می پذیرفتند به همین دلیل هم وقتی بحث معاد مطرح می شود و آن ها سوال می کنند که وقتی ما استخوان شدیم و پوسیده شدیم دوباره خلق می شویم؟برانگیخته دوباره خواهیم داشت؟ خداوند در جوابشان فرمود: شما می خواهید آهن باشید سنگ باشید یا چیز بزرگتری حالا از ان هایی که در سینه شما هست بعد شما کی می خواهید ما را برگردانید؟ بگو همانی که اول شما را خلق کرد؛ پس این ها قائل به خالق اند و منکر خالق نبودند که اکثر کفار همینطورند، در خالقیت خداوند مشکلی ندارند. مشکل این ها شرک و نپذیرفتن توحید در مرحله ربوبیت بود نه در مرحله خالقیت، این ها در مرحله ربوبیت مشکل داشتند

هادوی تهرانی تصریح کرد: این شرک که خداوند اینجا به شدت آن را نفی می کند پذیرفتن یک قدرت مستقلی است که جدا از اراده الهی تاثیری در زندگی ما گذاشته است و لذا خداوند می فرماید:« این ها از خودشان چیزی ندارند قدرت مستقلی نیستند بلکه تحت هیمنه قدرت الهی قرار دارند».

او در خصوص مساله توسل به انبیا و اولیا اظهار داشت: اعتقاد ما نسبت به اهل بیت(ع) شرک نیست چون ما برای اهل بیت(ع) هیچ قدرت مستقلی قائل نیستیم. اطاعت و بندگی خدا انسان را بالا می برد و این به انسان امکان می دهد در پرتو مشیت الهی قدرت پیدا کند. اگر پیغمبر(ص) و علی بن ابی طالب(ع) کاری می کنند در پرتوی قدرت الهی است؛ اعتقاد ما این است بنابراین این شرک نیست.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: ما هرگز اهل بیت را نمی پرستیم ما پرستش خدا می کنیم به همین دلیل وقتی آن جماعت آمدند پیشواز علی(ع) و به سجده افتادند علی(ع) بسیار برآشفته شد و فرمود این کار مخصوص خداست و سجده برای غیر خدا جایز نیست، آنها به عنوان احترام می کردند به همین دلیل بعضی ها می روند درگاه بوسیدن یا پیشگاه درگاه را بوسیدن این از باب احترام و تبرک است، اما سجده برای غیرخدا جایز نیست، این جزو مسلمات فقه است.

او بیان کرد: بحثی که همیشه بین ما و وهابی ها است همین است که سجده برای غیرخدا جایز نیست ولی سجده به غیر قبله در غیرنماز واجب است البته برای خدا چون در غیر نماز واجب، رعایت قبله واجب نیست و شما می توانید نماز مستحب را در حین حرکت بخوانید. ما با وهابی ها همیشه این بحث را داریم این ها می گویند سجده به غیرقبله جایز نیست بلکه سجده به غیرقبله در غیرنماز واجب جایز است اما برای غیر خدا جایز نیست.

هادوی تهرانی گفت: اگر وقتی آدم به غیر قبله سجده بکند این توهم پیدا شود که برای غیر خدا سجده می کند و این مفسده است. مثلا کسانی که رو ضریح سجده می کنند اگر به ضریح سجده می کنند قطعا حرام است اگر به ضریح سجده نمی کنند و بخاطر خدا سجده می کنند اما کسی که از بیرون نگاه می کنند بخصوص دشمنان شیعه می گویند اینها بت پرستند، اینها به ضریح مثلا امام رضا(ع) سجده می کنند وقتی چنین حرکتی باعث می شود به شیعه هچنین تهمت هایی بزنند اجتناب واجب است.

او با بیان اینکه مصادر ما قرآن و اهل بیت(ع) است، ابراز داشت: اعتقادات صحیح مکتب اهل بیت و تشیع اثنی عشری هیچ شباهتی به شرک ندارد و عین توحید است بلکه بهترین تفسیر توحید است.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه وهابیون، سجده بر مهر را شرک می دانند، گفت: ما اگر بر چیزی سجده می کنیم از باب این است که خاک است، ما به خدا سجده می کنیم و به امام حسین سجده نمی کنیم چه برسد به اینکه به خاک امام حسین سجده و پرستش کنیم. در روایات ما وارد شده این تربت ویژگی ها و احکام فقهی دارد و ما از باب فضیلت بر هر خاکی می توانیم سجده کنیم نه اینکه ما به خاک سجده می کنیم چون این خاک و مهر را می پرستیم.

او تبلیغات دشمن را عامل رواج این توهمات دانست و ابراز داشت: عامل دیگر در شکل گیری این توهمات، بعضی از حرف هایی است که شبه عوام ما می زنند؛ این دو بهم کمک کرده و سبب شده در شبکه های ماهواره ای خود ما را مشرک معرفی کنند.

هادوی تهرانی با ردّ هرنوع عقیده ای که اهل بیت(ع) را از انسان بودن خارج می کند، عنوان کرد: اهل بیت(ع) انسان هایی هستند که در مسیر تکامل و به مقام علم الهی و عصمت رسیدند بنابراین ذیل این آیات مرحوم علامه هم فرموده اند: این مفاهیم که قرآن به شدت نفی می کند ربطی به مکتب اهل شیعه و تشیع اثنی عشری ندارد شیعه اعتقاد به اینکه از خودشان قدرتی دارند و مستقل از خدا تاثیری در زندگی ما می توانند بگذارند، ندارد.

استاد حوزه علمیه قم به فزونی مذاهب ترکیبی در جهان اشاره کرد و گفت: ترکیب های عجیبی از ادیان درست شده البته ما معتقدیم دین یکی است و نسخه کامل این دین آن است که نبی اعظم(ص) از طریق خداوند تبارک و تعالی برای انسان به ارمغان آورد و این دین یک تفسیر معیار دارد و آن تفسیر معیار تفسیری است که اهل بیت(ع) ار دین دارند.

او ادامه داد: عقیده شیعه اثنی عشری متن توحید و کاملترین شکل توحید است و هیچ شباهتی به شرک ندارد بلکه عقیده صحیح اهل بیت و دورترین عقیده از شرک است.

هادوی تهرانی گفت: ما معتقدیم اینها انسان هایی هستند که در سیر صعودی به جایگاهی رسیدند که از علم الهی و از حمایت و هدایت خاص الهی برخوردارند، اینها کسانی هستند که به تعبیر قرآن به حق هدایت می کنند، نه خطا می کنند و نه عصیان. این یعنی از عصمت برخوردار است.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

----------------------------

لینک مرتبط: شفقنا