خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

ملاک، الگو و ملاک ایمان به خدا و پیامبران، شهدا و صدیقین هستند

جمعه, 04 بهمن 1398 ساعت 01:42
منتشرشده در اخبار

به گزارش ایکنا؛ چهل و یکمین جلسه تفسیر قرآن آیت‌الله هادوی تهرانی، صبح امروز با محوریت سوره زخرف برگزار شد.

وی در این جلسه اظهار کرد: خداوند متعال در آیه ۶۱ سوره زخرف فرمود: «وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ فَلَا تَمْتَرُنَّ بِهَا وَاتَّبِعُونِ هَذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ؛ و همانا آن نشانه‏‌اى براى [فهم] رستاخيز است پس زنهار در آن ترديد مكن و از من پيروى كنيد اين است راه راست». بیان کردم در اینکه ضمیر «إِنَّهُ» به چه برمی‌گردد؛ گفته‌اند به حضرت عیسی بن مریم برمی‌گردد؛ به اعتبار اینکه در آیات قبل درباره ایشان صحبت شده است و به اعتبار اینکه نطفه ایشان به شکل خاص صورت گرفته و او یکی از معجزاتش احیای موتی بوده است.

آیت‌الله هادوی تهرانی افزود: برخی گفته‌اند ضمیر «وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ» به قرآن هم برمی‌گردد؛ یعنی خود این قرآن هم نسبت به آخرت دانشی است و برای شما مطالبی دارد که می‌تواند شما را از آخرت آگاه کند؛ پس در قیامت شک نداشته باشید. جمله «وَاتَّبِعُونِ هَذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ؛» ظاهرش این است که جمله نبی اکرم(ص) است، ولی ممکن است جمله حضرت عیسی بن مریم باشد؛ چون آیه ۶۳ می‌فرماید: «‌وَلَمَّا جَاءَ عِيسَى بِالْبَيِّنَاتِ قَالَ قَدْ جِئْتُكُمْ بِالْحِكْمَةِ وَلِأُبَيِّنَ لَكُمْ بَعْضَ الَّذِي تَخْتَلِفُونَ فِيهِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَطِيعُونِ؛ و چون عيسى دلايل آشكار آورد، گفت به راستى براى شما حكمت آوردم و تا در باره بعضى از آنچه در آن اختلاف می‌کرديد، برايتان توضيح دهم پس از خدا بترسيد و فرمانم ببريد». با این وجود به نظر می‌رسد، این عبارت برای پیامبر اکرم(ص) است.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: در آیه ۶۲ می‌فرماید: «‌وَلَا يَصُدَّنَّكُمُ الشَّيْطَانُ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ؛ و مبادا شيطان شما را از راه به در برد زيرا او براى شما دشمنى آشكار است». شیطان دائم در حال منع کردن ماست. دائم می‌خواهد که ما را از آن حقیقتی که باید به آن توجه کنیم غافل کند. اگر انسان‌ها به قولشان پایبند نیستند، ولی شیطان به قول خودش خیلی پایبند است که گفت: «‌قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ؛ [شيطان] گفت پس به عزت تو سوگند كه همگى را جدا از راه به در مى‌برم».

وی در ادامه به تفسیر آیه ۱۹ سوره حدید پرداخت و گفت: خداوند متعال در آیه ۱۹ می‌فرماید: «وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُولَئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَالشُّهَدَاءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ؛ و كسانى كه به خدا و پيامبران وى ايمان آورده‏‌اند آنان همان راستينانند و پيش پروردگارشان گواه خواهند بود [و] ايشان راست اجر و نورشان و كسانى كه كفر ورزيده و آيات ما را تكذيب كرده‏‌اند، آنان همدمان آتش‌اند». بیان کردم یک معنا این است هرکسی به خدا و پیامبرانش ایمان آورده، در ردیف صدیقین و شهدا قرار می‌گیرد؛ البته در این صورت آیه ناظر به مراتب بالاتر ایمان است.

آیت‌الله هادوی تهرانی ادامه داد: یک معنای دیگر این است که آیه ناظر به صالحین است؛ یعنی گروهی از مؤمنان به مرتبه صالحین می‌رسند و آن صالحین در ردیف شهدا و صدیقین قرار می‌گیرند. یک احتمال دیگر وجود دارد و آن اینکه حقیقت ایمان به خدا و پیامبرش، آن ایمانی است که شهدا و صدیقین دارند. گویا آیه می‌خواهد بگوید شهدا و صادقین هستند که به خدا و پیامبرانش ایمان دارند؛ یعنی ملاک، الگو ایمان به خدا و پیامبران، شهدا و صدیقین هستند.

____

ایکنا