خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

منابع دینی می‌توانند منبع الهام علوم تجربی باشند

پنج شنبه, 23 فروردين 1397 ساعت 14:23
منتشرشده در اخبار

استاد تفسیر قرآن گفت: منابع دینی به عنوان منابع الهام در علوم طبیعی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند زیرا قرآن، حقایق تکمیلی را به عنوان شواهد ذکر کرده است و این حقایق، حقایقی است که اگر ما از آنها به عنوان مصدری برای الهامات علمی استفاده کنیم، هم می‌توانیم کشف‌های جدید علمی داشته باشیم و هم می‌توانیم به اعجاز علمی قرآن پی ببریم.

به گزارش ایکنا آیت‌الله هادوی تهرانی در ادامه جلسات تفسیر سوره فصلت گفت: همانطور که اشاره کردیم در آیه ۹ سوره فصلت، خداوند از نبی اعظم می‌خواهد که مردم را مواخذه کند لذا فرمود: أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَادًا ۚ ذَٰلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ.

وی افزود: در ادامه با آیاتی به قدرت خودش اشاره می‌کند که در هر زمانی و با توجه به علم و فهم همان دوره، تفاسیر و برداشت‌هایی و حتی کشف‌های علمی‌ای از قرآن شده است. خداوند می فرماید: جعل فیها رواسی: در این زمین کوه‌هایی قرار داده‌ایم که ریشه در زمین دارند و در این زمین خداوند برکت قرار داده است.

هادوی تهرانی افزود: همچنین خداوند، قدرت‌ها را در این زمین قرار داد تا همه کسانی که نیاز دارند، بتوانند از این‌ها استفاده کنند و اینطور نیست که فقط به بعضی اختصاص داشته باشد.

هادوی تهرانی با اشاره به آیه «ثُمَّ اسْتَوَىٰ إِلَى السَّمَاءِ وَهِيَ دُخَانٌ/ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا گفت: این‌ها یک مفاهیم ظاهری دارد که انگار آسمان و زمین موجودات ذوی العقلی هستند که این تعابیر در موردشان معنا دارد. یک مفاهیمی هم در بحث علمی دارد که علم روز می‌آید و در مورد این‌ها بحث می‌کند که بعضی از افراد و دوستان ما نیز در این زمینه کتاب‌هایی نوشته‌ و مطالبی را بحث کرده‌اند. یک بحث‌های دیگری هم دارد که فیلسوفان ما به آن‌ها پرداخته‌اند مثل صدر المتألهین که این‌ها معتقدند که تمام موجودات، یک بهره و مرتبه‌ای از علم را دارند و اینطور نیست که علم فقط به بعضی از موجودات اختصاص داشته باشد.

وی ادامه داد: بعد خدا می‌فرماید: فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ: این آسمان‌ها را در دو روز هفتگانه قرار دادیم. وَأَوْحَىٰ فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا: به هر آسمانی امرمان را وحی کردیم. وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ: و همین چراغ‌هایی که شما شب‌ها مشاهده می‌کنید، آسمان را مزین کردیم. وَحِفْظًا: و این‌ها را حفظ می‌کند. اینجا یک بحث است که چگونه می‌خواهد حفظ کند... که البته من در تفسیر قرآن به دنبال این نیستم که قرآن دقیقا چه می‌گوید، بلکه بیشتر در صدد این هستم که قرآن به عنوان یک کتابی که ما می‌خواهیم در زندگی روزمره و حیات خودمان از آن الهام بگیریم، چی هست.

هادوی تهرانی بیان کرد: خدا این آیاتی که اینطور هست، به عنوان نشانه‌های قدرت خودش ذکر می‌کند. می‌بینید که از ابتدا می‌گوید: أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ، جعل فیها رواسی، بارک فیها، قدر فیها، اسْتَوَىٰ إِلَى السَّمَاءِ، فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِيَا، فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ، أَوْحَىٰ فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا، وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ و ...؛ خدایی که این قدرت‌ها را دارد و این همه پیچیدگی‌های آسمان و زمین را خلق می‌کند، شما به این خدا کافر هستید؟!.

وی ادامه داد: خدا نمی‌خواهد در اینجا آموزش فرمول طبیعی بدهد؛ اصلا اینطور نیست که بخواهد اختر فیزیک و کیفیت آسمان و زمین و ... این ها را یاد بدهد، نه! فقط می‌خواهد بگوید خدایی که این همه قدرت دارد و این ویژگی‌ها را دارد، به او کفر می‌ورزید؟!.

وی تاکید کرد: البته من بارها به دوستانی که در حیطه علم تجربی کار می‌کنند عرض کرده‌ام که منابع دینی به عنوان منابع الهام در علوم طبیعی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به هر حال قرآن، حقایق تکمیلی را به عنوان شواهدی بر آن مطالبی که در تشریع و... می خواهد به مردم عرضه کند، ذکر کرده است و این حقایق، حقایقی است که اگر ما از آنها به عنوان مصدری برای الهامات علمی استفاده کنیم، هم می‌توانیم کشف‌های جدید علمی داشته باشیم و هم می‌توانیم به اعجاز علمی قرآن پی ببریم.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

-----------------------------------

لینک مرتبط: ایکنا