خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

منبر جای بیان برداشت‌های ذوقی و مطالب غیرمستند نیست/ مطهری؛ نماد فهم صحیح دین

چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1396 ساعت 10:15
منتشرشده در اخبار

گروه حوزه‌های علمیه: استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه شهید مطهری، نماد فهم درست دین بود، گفت: اگر حرف بی‌حساب و کتاب و مبتنی بر ذوقیات و یا برداشت‌های مبتنی بر توهمات به نام دین در منابر مطرح شود ولو اینکه مردم خوششان هم بیاید سبب گمراهی آنان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله هادوی تهرانی روز ۱۲ اردیبهشت ماه در ادامه جلسات تفسیر سوره انبیاء با تبریک ولادت امام سجاد(ع) که ملقب به لقب زین‌العابدین هستند، گفت: تاریخ زندگانی ایشان مشحون از لحظات عبادت و بندگی به معنای خاص کلمه است و حضرت با این شیوه پرچم امام حسین(ع) را حفظ کردند.

وی افزود: صحیفه سجادیه میراث ماندگار آن حضرت است که در قالب دعا مضامین بلند معرفتی را مطرح کرده است و این صحیفه مشحون از مطالبی است که اگر حقیقت برخی از آن‌ها دست یابیم ابواب معرفت بر روی ما باز خواهد شد.

هادوی تهرانی با اشاره به ماجرای حضرت زکریا در سوره انبیاء عنوان کرد: قرآن تصریح دارد که زکریا و همسرش به معنای واقعی اهل مسارعه در خیرات بودند یعنی انسان نه فقط باید کار خوب بکند بلکه باید تلاش کند بییشتر انجام دهد.

وی اظهار کرد: البته در قیامت هر دو گروهی که کار خیر کرده و نکرده اند غبطه و پشیمانی خواهند خورد و تعبیری در روایات داریم که اگر فرصت کار خیری پیدا شد دریغ نکنید چه بسا نجات شما در آن است و از گناه بپرهیزید ولو اینکه به ظاهر کوچک باشد.

استاد تفسیر حوزه عنوان کرد: مسارعه در خیرات برای طلبه خوب درس خواندن و برای کارمند ارایه خدمات بهتر و بیشتر است  بنابراین مسارعه بیشتر به ذکر گفتن و نماز خواندن نیست که همه آن‌ها مطلوب است بلکه رفتار بهتر اجتماعی و انجام بهتر کارهاست.

هادوی تهرانی عنوان کرد: داشتن جامعه آرام و امن و مناسب برای رشد ارزش‌های معنوی ثمره مسارعه در خیرات است ولی اگر مسارعه در امور شر باشد و کسی بگوید دیگران رانت می‌خورند و اختلاس می‌کنند و با دروغ رشد کرده و ما هم از آنان پیشی بگیریم در این صورت جامعه به نابودی می‌رود.

وی افزود: متاسفانه امروز این فکر در برخی از ما وجود دارد که شیعه امام علی باید سیاست معاویه را داشته باشد در صورتی که این تفکر بنی‌صدری درست نیست.

وی همچنین در تفسیر سوره مومنون با اشاره به سال روز شهادت شهید مطهری گفت: ویژگی آثار ایشان این است که هر کسی با هر دانشی آثار وی را بخواند به تناسب توانایی علمی از آثار ایشان بهره می‌برد.

وی اظهار کرد: خطبا و منبریان باید سعی کنند مطالب را تا جای ممکن با مستندات درست و علمی ارایه دهند و اگر اهل منبر فرصت و توان کار علمی را ندارند به منابع معتبر مانند آثار شهید مطهری مراجعه کنند.

هادوی تهرانی عنوان کرد: اگر حرف بی حساب و کتاب و مبتنی بر ذوقیات و یا برداشت‌های مبتنی بر توهمات به نام دین در منابر مطرح شود ولو اینکه مردم خوششان هم بیاید سبب گمراهی آنان می‌شود.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است و اعتدال یعنی معرفی حقیقت اسلام ادامه داد: مشکلات دنیا بر خلاف تصور برخی، ناشی از دینداری نیست بلکه مشکلات دنیا ناشی از تندروی‌هایی است که به نام دین و یا عقاید و مذاهب و جریانات فکری ایجاد می‌شود و مطهری نماد فهم صحیح دین بود.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

--------------------

لینک مرتبط: ایکنا