خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

نباید محدودیتها را زیاد کرد همانطور که نباید آزادی ها را زیاد کرد

سه شنبه, 21 شهریور 1396 ساعت 10:58
منتشرشده در اخبار

شفقنا- آیت الله هادوی تهرانی با تاکید بر اینکه اگر دین سخت می گرفت، کسی زیر بار آن نمی رفت، ابراز داشت: نباید محدودیتها را زیاد کرد همانطور که نباید آزادی ها را زیاد کرد.

به گزارش شفقنا، استاد حوزه علمیه قم در جلسه تفسیر سوره زمر در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی ضمن تبریک میلاد امام موسی بن جعفر(ع) اظهار داشت: امیدواریم در این روز از سه فرزند ایشان که در قم مدفون هستند عیدی بگیریم و بالاترین عیدی از این بزرگواران، معرفت و کمک در تقویت ایمان است.

او با بیان اینکه خداوند در این کتاب بر انزال حقیقی قرآن بر پیامبر اکرم(ص) گفت: عبادت مخلصانه خداوند که صفت انبیا و نبی اعظم و اولیاء است، در لفظ می گوئیم اما این بندگی دارای مراتبی است که از اداکردن شهادتین در پایین مرتبه آغاز شده و تا بندگی اولیا و انبیا ادامه دارد و بین این دو مرتبه فاصله بسیار است.

هادوی تهرانی با تاکید بر اینکه عمل نشانه ایمان است، بیان داشت: عمل کسی که ایمان مخلصانه دارد با کسی که ایمان مخلصانه ندارد خیلی تفاوت دارد البته مشکلی که هست اینکه چون برخی از این مفاهیم در مصادیق عینی خود برای ما روشن نیست در مقام عمل با افراط و تفریط مواجه هستیم.

او افزود: جریانات سلفی هرنوع واسطه ای را نفی می کنند و آن را شرک می دانند این طرف هم وقتی واسطه ها را می بینیم از وجود خدا غفلت می کنیم لذا ایمان مخلص یعنی انسان باور داشته باشد که همه امور از جزئی ترین تا کلی ترین تحت اراده خداوند است و قدرت پروردگار در همه عالم سریان دارد.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم همچنین در جلسه تفسیر سوره «ص» بیان داشت: خداوند در این سوره به مورد انکار واقع شدن پیامبر اکرم اشاره می کند و به این مساله به عنوان یک سنت از گذشته تصریح می کند.

او تصریح کرد: این سنت ساحرخواندن انبیا و اولیا در زمان حاضر هم دیده می شود به عنوان نمونه من به چشم خود دیدم و با گوش خود شنیدم که عالم سلفی می گفت شیعیان جادوگرند و با کلماتشان شما را جادو می کنند هرجا شیعه ای را در حال سخن گفتن دیدید، انگشت خود را در گوشهایتان فرو ببرید تا مبادا شما را جادو کنند.

هادوی تهرانی با اشاره به طلابی که برای تبلیغ عازم مناطق مختلف می شوند تاکید کرد: اگر در این مناطق مورد انکار یا سخنان نادرستی قرار گرفتید دل آزرده نشوید؛ بدانید که این سنت زمانه است البته شما معجزه ای ندارید جز آیات قرآن کریم که بر پیامبر اکرم نازل شده است.

او همچنین در جلسه تفسیر سوره حجرات نیز ابراز داشت: خداوند در آیه ابتدایی سوره حجرات، مومنان را خطاب قرار می دهد و می فرماید جلوی خداوند و پیامبر مقدم نشوید.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به نظر علامه طباطبایی در مورد این آیه گفت: این آیه ناظر به مقام ولایت الهی و پیامبر است و لذا خداوند این را می فرماید که در دستورات خداوند و پیامبر سبقت نگیرید و اظهارنظری نکرده و فعلی انجام ندهید.

او ابراز داشت: من معتقدم این آیه مفهوم عامی را بیان می کند و آن اینکه در هیچ جهتی از خداوند و پیامبر جلو نیفتید.

هادوی تهرانی با تاکید بر اینکه اگر دین سخت می گرفت، کسی زیر بار آن نمی رفت، ابراز داشت: نباید محدودیتها را زیاد کرد همانطور که نباید آزادی ها را زیاد کرد لذا وظیفه ما که می خواهیم به اجتهاد برسیم این است که ببینیم حلال و حرام خدا چیست؟

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

--------------------------

لینک مرتبط:

- شفقنا

- ایکنا