خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

نظر آیت الله هادوی تهرانی پیرامون تعطیلات در حوزه

چهارشنبه, 16 فروردين 1396 ساعت 12:24
منتشرشده در اخبار

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- آیت الله هادوی تهرانی با بیان اینکه متاسفانه به کمیّت بیش از کیفیت بها می دهیم، گفت: یکی از مسائلی که در حوزه بسیار بحث روی آن است مساله تعطیلات است درحالیکه بیش از آنکه به این مساله توجه کنیم باید ببینیم نحوه درس خواندن حوزویان چگونه است.

به گزارش شفقنا، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در آغاز درس خود در سال جدید ضمن تبریک ماه مبارک رجب اظهار داشت: ماه رجب، فرصتی برای آماده شدن و ورود به دو ماه ویژه دیگر یعنی شعبان و رمضان است.

او با بیان اینکه رمضان ماه میهمانی خداست، گفت: انسان باید بتواند برای آن مهمانی به گونه ای آماده شود که از لحظه لحظه های آن بهره مند شود و توان درک این ماه پرعظمت را داشته باشد و رجب و شعبان فرصتی برای این آمادگی است.

هادوی تهرانی بیان کرد:تحصیلات علوم دینی و رسیدن به نتیجه آن یعنی اجتهاد زمانی را نیاز دارد اینگونه نیست که امروز کاری را آغاز کنیم و فردا به نتیجه برسد البته گذشت زمان به تنهایی کاری را انجام نمی دهد.

او در عین حال تصریح کرد: اینکه انسان صرفا روزهای ماه رجب و شعبان را سپری کند و کاری انجام ندهد تا رمضان فرا برسد، آمادگی قلمداد نمی شود بلکه آماده شدن به معنای توجه و درک این ماههای شریف و بهره گیری از فرصت های این ماه است.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اذعان به اینکه ما همواره در چنبره یکسری اعمال مادی هستیم، گفت: اقامه نماز و قرائت دعا و قرآن گرچه خوب است اما اینها اعمال جوارحی است و مهمتر و بالاتر از آن اعمال جوانحی است و اینکه در درون انسان چه تحولّی صورت می پذیرد.

او ادامه داد: فعل جوانحی به مراتب سخت تر از فعل جوارحی است؛ دورکعت نماز با حضور قلب و توجه به خدا به مراتب سخت تر از خواندن صد رکعت نماز بی توجه است و آنکه مهمتر است همان اولی است و ما متاسفانه گرفتار دومی هستیم یعنی نوعا دنبال کمیّت هستیم.

هادوی تهرانی یادآور شد: آماده شدن برای ماه رمضان بیش از آنکه آمادگی جوارحی نیاز داشته باشد، نیازمند آمادگی جوانحی است تا در ماه رمضان بتواند استفاده واقعی را از این ماه ببرد.

او با بیان این مطلب که باید فرصتی برای تفکر قرار داد، عنوان کرد: فکر کردن، اصلاح دل، مواردی است که خیلی کم به آن توجه می کنیم و اگر هم توجهی شود بیشتر جوارحی است.

استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم جبران کاستی های گذشته را رویکرد در سال جدید عنوان کرد و افزود: نگاه کمّی در قضاوتهای ما بسیار تاثیر دارد به عنوان مثال در حوزه صحبت از این است که تعطیلات کم یا زیاد است اما مهمتر از این مساله، توجه به نحوه درس خواندن است چون اگر ما واقعا درسخوان باشیم به این تعطیلات نیاز داریم چون در محیطهای علمی دنیا حداکثر یک سوم سال درس می خوانند.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

-----------------------

لینک مرتبط: شفقنا