خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

هیچ رخدادی در عالم تصادفی نیست

سه شنبه, 21 فروردين 1397 ساعت 15:00
منتشرشده در اخبار

استاد تفسیر حوزه علمیه گفت: در عالم هیچ چیزی اتفاقی نیست، حتی عطسه نیز اتفاقی نیست؛ همه این عالم یک نظمی دارد و هر لحظه یک نظارتی روی آن است اگرچه ما نمی‌دانیم و نمی‌فهمیم.

به گزارش ایکنا؛ آیت‌الله هادوی تهرانی در ادامه جلسات تفسیر سوره مبارکه زمر به آیه ۴۹ اشاره کرد و گفت: این آیه به مطلبی که یک امر محقق مستمری در طول تاریخ است اشاره کرده و در آیه بعد خود خداوند به این نکته تصریح می‌کند که انسان‌ها وقتی نعمتی بعد از گرفتاری نصیب‌شان می‌شود، آن را از خدا نمی‌بینند و باز از خودشان به حساب می‌آورند.

وی افزود: خدا فرمود که این یک امتحان است؛ ما گرفتاری ایجاد می‌کنیم تا شما ما را بخوانید، وقتی خواندید، ما نعمت به شما می‌دهیم تا ببینیم عکس‌العمل‌تان چیست؛ یعنی فکر نکنید که این‌ها همه اتفاقی است و حساب و کتابی ندارد.

این استاد تفسیر حوزه علمیه بیان کرد: در عالم هیچ چیزی اتفاقی نیست، حتی عطسه نیز اتفاقی نیست؛ همه این عالم یک نظمی دارد و هر لحظه یک نظارتی روی آن است اگرچه ما نمی‌دانیم و نمی‌فهمیم.

وی تصریح کرد: اگر کسی یک ذره نزدیک شود، می‌بیند که هیچ چیزی در عالم بی حساب نیست و ما هستیم که اینگونه فکر می‌کنیم؛ بعد خدا در آیه ۵۰ می‌فرماید: شما فکر نکنید این یک مطلب جدیدی است که ما در آیه ۴۹ گفتیم، نه! قبلی‌ها هم همین بوده‌اند؛ آن‌ها هم فکر می‌کردند که خودشان کسی هستند. امروز شما می‌گویید تکنولوژی و... و فکر می‌کنید بالاتر از این نیست؛ آن قبلی‌ها هم که شما به آنان می‌خندید، همین فکر را می‌کردند؛ اما این دانش‌ها که فکر می‌کردند خبری هست برایشان فایده‌ای نداشت.

آیت‌الله هادوی تهرانی عنوان کرد: می‌گویند بچه آقای بهاالدینی رضوان‌الله علیه مریض بود؛ به خانه آمدند و زن بچه ناراحت بودند و گفتند: آقا یک دعایی چیزی شما بکن. ایشان فرمودند: خدایا! ما چقدر ضعیفیم...! همین. بچه خوب شد. ما هزار بار می‌گوییم، بچه که خوب نمی‌شود، هیچی، بدتر هم می‌شود؛ چون ما راست نمی‌گوییم.

وی ادامه داد: به قول آقای بهاالدینی که می‌گفت: صد مرتبه به جمکران می‌روند و نماز امام زمان (عج) می‌خوانند، اما صد مرتبه دروغ می‌گویند: «ایاک نعبد ایاک نستعین»! بعد ایشان می‌گفت: با صد مرتبه دروغ گفتن می‌خواهند به مقامی هم برسند.

این استاد حوزه بیان کرد: ما فکر می‌کنیم بعضی از این کار‌هایی که می‌کنیم ما را بالا می‌برد، ولی وقتی که واقعیتی ندارد، چه بسا پایین هم می‌آورد.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

------------------------------------

لینک مرتبط: ایکنا