خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

پاسخی به شبهات وهابیت درباره توسل

سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 13:48
منتشرشده در اخبار

استاد حوزه علمیه با بیان این که کسانی که در رابطه با حضرت علی(ع) غلو می‌کنند شیعه نیستند، گفت: هرکسی خود ضامن بهشتی شدن خود است و حتی پیامبر(ص) هم به گفته قرآن وکیل امت نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله هادوی تهرانی، استاد حوزه علمیه قم، امروز در درس تفسیر سوره اسراء که در مسجد مدرسه علمیه آیت‌الله گلپایگانی قم برگزار شد، اظهار داشت: خداوند در آیات 49تا 52 سوره اسراء به مسأله معاد و بعث اشاره کرده است.

وی با بیان این که کفار گفتند که ما آیا بعد از این که استخوان بشویم و از بین برویم دوباره خلق می‌شویم، خاطرنشان کرد: خداوند فرمود خدا همه را برمی‌گرداند اگرچه که سنگ شده باشید و کفار گفتند چه کسی ما را برمی‌گرداند و خدا جواب می‌دهد که همان کسی که برای بار اول شما را از عدم خلق کرد شما را بازمی‌گرداند.

آیت‌الله هادوی تهرانی با بیان این که معاد از خلق اول آسان‌تر است، گفت: خود کفار هم اعتقاد دارند که خدا آن‌ها را خلق کرده است و همین خدا می‌تواند دوباره انسان را برانگیزاند؛ با وجود این پاسخ محکم خداوند کفار می‌گویند این چیزها چه زمانی اتفاق می‌افتد و خدا می‌فرماید که چه‌بسا معاد نزدیک باشد.

وی با بیان این که کل عالم ماده در مقایسه با عالم آخرت بسیار کوچک است، گفت: ابعادی که در عالم ماده وجود دارد ناشی از محدودیت‌هایی است که وجود دارد و یکی از محدودیت‌ها زمان است که معلول حرکت است و حرکت خروج از قوه به فعل است ولی در عالم آخرت زمان معنایی ندارد و عالمی که ما در آن زندگی می‌کنیم در مقایسه با کل عالم ماده هم بسیار کوچک است.

استاد حوزه علمیه ابراز داشت: همان‌طور که ابعاد عالم ماده نسبت به عالم آخرت کوچک است همان‌طور زمان‌های ما در عالم ماده در مقایسه با عالم معنا بسیار اندک است و صد سال و هزار سال چیزی نیست و این که خدا می‌فرماید معاد نزدیک است از این بعد است؛ خدا می‌فرماید روزی که خدا شما را می‌خواند و صور اسرافیل دمیده می‌شود شما اجابت می‌کنید و بلند می‌شوید و گمان می‌کنید از خواب کوتاهی بیدار شده‌اید.

وی خاطرنشان کرد: خداوند از آیه 50 به بعد می‌فرماید به بندگان من بگو خوب حرف بزنید، خاطرنشان کرد: این خطاب به همه مؤمنان است که باید خوب حرف بزنید زیرا با بد حرف زدن دیگران‌ از شما می‌رنجند و شیطان میان شما دشمنی ایجاد می‌کند؛ این یک توصیه عمومی مربوط به همه زمان‌ها و مکان‌ها است.

آیت‌الله هادوی تهرانی با اشاره به شأن نزول آیه 50 سوره اسراء اظهار داشت: مؤمنان از اذیت کفار آزرده می‌شدند و با آن‌ها بد حرف می‌زدند؛ خداوند می‌فرماید نسبت به هم قضاوت نکنید و به این سادگی نگویید این جهنمی است و آن بهشتی است و این خدا است که می‌داند چه کسی به جهنم می‌رود و چه کسی به بهشت خواهد رفت.

وی با بیان این که به ظاهر افراد نباید قضاوت کرد، گفت: خدا به پیامبر(ص) می‌فرماید ما تو را وکیل این مردم قرار ندادیم که کاری برای این مردم کنی بلکه باید خود مردم برای بهشتی شدن خود تلاش کنند و کار پیامبر(ص) فقط بشارت و انذار است.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: در میان مذاهب شیعی برخی غلات هستند و ادعا دارند که عبادات حضرت علی(ع) به‌گونه‌ای بود که ما محبین علی نباید عبادت کنیم و نوع اعتراضات و اتهاماتی که وهابیت به شیعیان می‌کنند به این نوع عقاید است که حتی ما شیعیان هم آن‌ها را شیعه نمی‌دانیم.

وی افزود: علوی‌ها شیعه به این معنایی که ما می‌گوییم نیستند و عده‌ای از غلات هستند و معتقدند که حضرت علی(ع) خداست که به زمین آمده است و برای انس با بشر لباس بشری پوشیده است که از عقاید باطل است؛ توسل به اهل‌بیت(ع) از قبیل خواندن غیر خدا و از قبیل شرک نیست زیرا ما اهل‌بیت(ع) را عبادت نمی‌کنیم و اگر به آن‌ها توسل می‌جوییم از باب این است که آن‌ها بندگان مقرب خدا هستند و دعایشان در نزد خدا مقبول است.

آیت‌الله هادوی تهرانی ابراز داشت: خداوند دوباره به کفار می‌گوید که کسانی که گمان می‌کنید غیر از خدا تأثیری در زندگی شما دارند آن‌ها را بخوانید ولی آن‌ها نمی‌توانند تغییر و تحولی در زندگی شما ایجاد کنند.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

---------------------

لینک مرتبط: خبرگزاری رسا