خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

چه گروه‌هایی در قیامت محاسبه ندارند؟

چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 11:06
منتشرشده در اخبار

استاد تفسیر حوزه با بیان اینکه هر فردی آثار حتی ذره‌ای خیر و شر در دنیا را در قیامت خواهد دید، به تبیین این موضوع پرداخت که برخی گروه‌ها مانند انبیاء و شهدا در آخرت حساب‌رسی ندارند.

به گزارش ایکنا؛ آیت‌الله هادوی تهرانی در ادامه تفسیر سوره زمر گفت: خداوند تبارک و تعالی  می‌فرماید: َ«و أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّهَا»؛ زمین در آن فضای بعد از قیامت که بساط عالم مادی به هم ریخته است و خورشید و ستارگان آن نور را ندارند تا چیزی را روشن کنند، این زمین با نور رب روشن می‌شود و عرض کردیم شاید مقصود از زمین هم خصوص زمین در مقابل سایر ستارگان و سیالات نیست بلکه شاید مقصود عالم ماده است؛ ماده‌ای که در روز قیامت ما با آن سر و کار داریم.

وی افزود: بعد خدا فرمود که و وضع الکتاب، کتاب قرار داده می‌شود که عرض کردیم شاید مقصود از کتاب، قرآن باشد؛ ممکن است هم مقصود حقایقی است که بر اساس آن حقایق ثبت شده نه به معنای نوشته شده که در واقع بر اساس آن داوری صورت می‌گیرد و وضع المیزان با آن یکی می‌شود. وَجِيءَ بِالنَّبِيِّينَ وَالشُّهَدَاء و شهدا آورده می‌شوند که گفتیم حساب این‌ها با حساب دیگران جدا است؛ این آیه موید روایاتی که می‌گوید شهدا بدون حساب به بهشت می‌روند.

هادوی تهرانی بیان کرد: وَجِيءَ بِالنَّبِيِّينَ وَالشُّهَدَاء؛ نبیین هم محاسبه‌ای ندارند. آنها در واقع خودشان بخشی از آن سیستم داوری را  تشکیل می‌دهند؛ شهدا این جا در کنار نبیین مطرح شده‌اند و  ظاهرش این است که شهدا هم در موردشان قضاوتی نمی‌شود.

این استاد تفسیر حوزه عنوان کرد: بعد خدا می‌فرماید: وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ بین کسانی که به این صحنه آمده شدند یعنی به قیامت آمدند، در این صحنه که قبلش داشت فَصَعِقَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَمَن فِي الْأَرْضِ الا من شاء الله ثُمَّ نُفِخَ فِيهِ أُخْرَى فَإِذَا هُم قِيَامٌ يَنظُرُونَ بین این‌ها به حق داوری خواهد شد و هم لا یظلمون، ظلمی نخواهد بود؛ دقیقاً آنچه که کردند آثارش را می‌بینند، آیه بعد همین معنا را که به اشکال مختلف آمده است تکرار می‌کند؛ وَوُفِّيَتْ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ وَهُوَ أَعْلَمُ بِمَا يَفْعَلُونَ آنچه را خودش با فعل اختیاری انجام داده است.

وی ادامه داد: وفیت به صورت کامل آن است یعنی همه آنچه که انجام داده است اخذ می‌شود و به قضاوت گذاشته می‌شود؛ آثارش دیده می‌شود به تعبیر آن آیه، مثقال ذره‌ای خیر و شر را می‌بیند. به تعبیر سوره مجادله، خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید آنجا که یادشان رفته است، خیلی از این چیزهایی که انجام داده‌اند، ما یادمان نرفته است و برای ما حاضر است. در سوره مجادله در آیه ۶ خدا می‌فرماید يَوْمَ يَبْعَثُهُمُ اللَّهُ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُهُم بِمَا عَمِلُوا خدا از آنچه انجام داده‌اند، به آنان خبر می‌دهد.

هادوی تهرانی عنوان کرد: در سوره مجادله آیه ۶ می‌فرماید «أحصاء الله» خدا این را احصا کرده است و «نسوه» آن‌ها یادشان رفته است و آن چیزهایی که از او یاد برده‌اند، خدا همه را ثبت کرده است و بر خدا آشکار است و این طور نیست که از حساب خدا بتواند خارج بشود و فرار کند؛ این همان مضمونی است که بارها گفتیم که بالاخره هر کاری که می‌کنید در این دنیا آن جا یک اثری خواهید دید.

دفتر آیت الله هادوی تهرانی

----------------------------------

لینک مرتبط: ایکنا